Sezona 1959/60 byla nejúspěšnější v rozvoji gottwaldovského hokeje. Mužstvo, jako nováček II. Hokejové ligy dovedlo k všeobecnému překvapení v této soutěži zvítězit, když od prvního do posledního kola neopustilo vedoucí postavení. Ve 20 utkáních dosáhlo celkem 31 bodů a poměru branek 106:57. Celkem čtrnáct krát zvítězilo, třikrát hrálo nerozhodně a pouze třikrát bylo poraženo.

"Sbíráme zkušenosti, tuto náročnou soutěž se učíme hrát. Zatím se nám to daří a máme z toho pochopitelně velkou radost,“ zářil nadšením v průběhu sezony Vítězslav Nováček, architekt postupového zázraku.

„Fanoušci v tom viděli obraz Klapzubáků, jak nám říkali, když jsme postoupili rok co rok do další soutěže,“ vzpomínal tehdejší obránce Bohumil Kožela.

„Měli jsme obrovskou motivaci a chuť něco dokázat. Funkcionáři byli hokeji nesmírně oddaní. Dělali to pro zábavu,“ vybavil si Kožela šéfy v čele předsedou klubu Ludvíkem Dufkem.

„Chlapci zvítězili duchem kolektivu a nezměrnou bojovností,“ zářil Dufek. „Zdůrazňovali jsme jim odpovědnost za dobrou reprezentaci nejen oddílu a tělovýchovné jednoty, ale i města a celého kraje,“ vykládal šéf.

Nejlepším střelcem mistrovské sezony byl Konečný s 18 před Matějů se 17 a Stuchlíkem se 14 brankami.

Kádr tvořili odchovanci klubu, většinou hráči dorosteneckého družstva, které v roce 1952 vyhrálo přebor ČSR. Věkový průměr týmu byl 23 let!
„Jsou dobrým kolektivem, což se odráží i ve hře. Nízký věkový průměr je příslibem, že mužstvo bude hrát ještě dlouho pohromadě,“ tvrdil Nováček.

Celkem v této sezoně bylo odehráno 43 utkání, z toho 20 mistrovských, 16 přátelských, 3 spartakiádní a 4 v turnaji o pohár Naší pravdy. Velkou zásluhu na úspěchu mají diváci, kteří ve velkém počtu přijížděli povzbudit své mužstvo i na cizí stadiony.

Například na předposledním utkání v Opavě přijelo 12 autobusů., 5 „stojedenáctek“ a mnoho osobních vozů.

Mimo úspěch ve vybojování účasti v nejvyšší soutěži dovedl tým zvítězit i na turnaji o pohár Naší pravdy, čímž se stal definitivním držitelem tohoto putovního poháru. Ve spartakiádním turnaji se dokázal probojovat až do třetího kola.

Významného úspěchu dosáhlo také druhé mužstvo oddílu, které se po vyrovnaných výkonech umístilo na prvním místě I. třídy před Jiskrou Staré Město a zároveň postoupilo do divize.

VÝSLEDKY I. LIGY

1. kolo  1. listopadu 1959 Gottwaldov - Prostějov  10:0  (4:0,1:0,5:0)
2. kolo  8. listopadu 1959 Prešov - Gottwaldov  3:7  (0:3,1:3,2:1)
3. kolo  15. listopadu 1959 Gottwaldov - Baník Ostrava  4:2  (2:1,0:0,2:1)
4. kolo 18. listopadu 1959 Třebíč - Gottwaldov 3:4  (0:0,0:2,3:2)
5. kolo  22. listopadu 1959 Gottwaldov - Slovan Bratislava B  8:3  (4:1,2:1,2:1)
6. kolo  28. listopadu 1959 Olomouc - Gottwaldov   5:5  (0:1,3:3,2:1)
7. kolo  6. prosince 1959 Gottwaldov - Poprad     4:2  (0:0,0:2,4:0)
8. kolo  9. prosince 1959 Žilina - Gottwaldov   3:3 (0:1,2:1,1:1)
10. kolo  20. prosince 1959 Gottwaldov - Opava  6:3  (2:1,4:2,0:0)
11. kolo   26. prosince 1959 Královo Pole - Gottwaldov  2:4 (1:1,0:1,1:2)
12. kolo  2. ledna 1960 Prostějov - Gottwaldov  4:4  (3:0,1:3,0:1)
13. kolo  6. ledna 1960 Gottwaldov - Prešov  10:3  (6:0,2:2,2:1)
14. kolo  10. ledna 1960 Baník Ostrava - Gottwaldov  5:2  (0:1,1:1,4:0)
15. kolo  17. ledna 1960 Gottwaldov - Třebíč  7:5  (2:0,1:2,4:3)
16. kolo  23. ledna 1960 Slovan Bratislava B - Gottwaldov   3:2 (1:0,2:2,0:0)
17. kolo  30. ledna 1960 Gottwaldov - Olomouc  5:2  (3:1,1:1,1:0)
18. kolo   7. února 1960 Poprad - Gottwaldov     4:1  (1:1,2:0,1:0)
19. kolo  10. února 1960 Gottwaldov - Žilina  6:2  (2:0,3:0,1:2)
21. kolo  21. února 1960 Opava - Gottwaldov      1:3  (0:1,1:0,0:2)
22. kolo  28. února 1960 Gottwaldov - Královo Pole  11:2  (3:0,5:1,3:1)
 Po 3. kole odstoupila pro nedostatek hráčů ze soutěže TJ Slávia VŠ Bratislava, její výsledky byly anulovány. Zbytek hráčů přešel do TJ Slovan ÚNV Bratislava B, hrající krajský přebor. Neodehrálo se tedy ani 9. a 20. kolo s Gottwaldovem.