Jaroslav Bořuta

Narodil se 20. března 1934 v Kroměříži, bydlel v Malenovicích a před spojením tělovýchovných jednot (Spartak a Jiskra) v roce 1958 válel za Spartak, jemuž pomohl postoupit z krajského přeboru.

Bořuta se stal vůbec prvním autorem gólu Zlína v nejvyšší soutěži.Jaroslav Bořuta

K této významné události došlo 16. října 1960, kdy tehdejší TJ Gottwaldov nastoupil ve 2. kole soutěže zároveň k prvnímu domácímu zápasu v 1. lize proti Kladnu. Tehdy 26letý útočník Bořuta již v 5. minutě otevřel skóre, přesto si nakonec hosté odvezli výhru 7:4. O situaci, která předcházela první brance, není v dochovaných archivech zmínka.

Bořuta byl technicky zdatný, dokázal klamat tělem. V ligovém dresu Gottwaldova odehrál celkem dvě sezony 1960-1962. V nejvyšší soutěži odehrál celkem 21 zápasů a vstřelil 2 góly a přidal jednu asistenci. Druhý gól přidal v 9. kole proti Litvínovu. Nejen, že byl vítězný, ale zároveň zajistil první triumf svého týmu v lize. Po sezoně 1961-1962 zamířil do gottwaldovské rezervy, kde dokončil svou aktivní kariéru.

Po ní se stal trenérem mládeže, jemuž rukama prošlo spoustu hokejistů, jako jsou Martin Hamrlík, bratři Tomáš a Roman Němčičtí, Zdeněk Okál starší, Zbyněk Mařák, Richard Hrazdira, či v dorostu Miroslav Michalovský.

Zároveň učil na základní škole ve Zlíně tělocvik. I díky svému pedagogickému vzdělání mu spoluhráči říkali "Koume".

„Na něj mám dobrou vzpomínku. Učil na první základní škole nad evangelickým kostelem. Chodili jsme k němu v létě trénovat. A tehdy tam byla škvára. A říkal: Chlapi, budeme běhat patnáct set metrů. Běhejte v první nejkratší dráze. A řekl: Hamrlík? Ty jsi nejtěžší, ty budeš běhat po trávě venkem, abys mi to tady nezdemoloval. A já: Nemám to delší? A on: Je, ale škvára je přednější. Ty bys ji tady vydupal,“ rozesmál se při veselé vzpomínce na svého učitele Martin Hamrlík, někdejší obránce a legenda zlínského hokeje.