Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

SK Baťa Zlín 1928-1945.jpgSokol Botostroj Zlín 1948-49.jpg

ZK Baťa Zlín 1945-1948.jpg

Sokol Svit Gottwaldov 1949-1952.jpgSpartak a Jiskra Gottwaldov 1952-1958.jpg

TJ Gottwaldov 1958-1990.jpg

SK Zlín, AC ZPS Zlín 1990-1997.jpg

HC ZPS Barum Zlín 1997-1999.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Hamé 2002-2007.jpg

HC RI Okna Zlín 2007-2009.jpg

 


Fanoušci jsou nároční ,ale právem, myslí si generální manažer Michalovský

25. 1. 2008

Zlín- 18.1.2008 – Bývalý obránce, jehož největší předností byla hra doObrazek těla a tvrdá střela, dnes funkcionář a generální manažer HC RI OKNA Zlín  MIROSLAV MICHALOVSKÝ se vrátil ke své hráčské kariéře, prozradil jak  vypadá jeho den v manažerské funkci a vysvětlil i důvody herního útlumu v  probíhající sezoně, který mužstvo pevně přikoval k předposlednímu, 13.  místu v tabulce. Na konci rozhovoru odpověděl i na otázky týkající se  příchodu obránce Martina Hlavačky z pražské Slávie, který by měl být  oporou mužstva.

 Jak vzpomínáte na své hokejové začátky?
„Z mých úplných hokejových začátků si toho moc nepamatuji. Co mi nejvíce utkvělo v paměti jsou trenéři Nováček, Pavelka a Bohuš Kožela, na které si výrazně pamatuju. Musím zmínit i některé spoluhráče z juniorského věku, jako byl třeba Luděk Pelc, nebo později Zdeněk Venera. My jsme žádných pronikavých mládežnických úspěchů jako kolektiv nedosáhli. Spíše jsme se  prosazovali jako jednotlivci do reprezentačních juniorských výběrů.“

ObrazekV sezoně 1974/75 jste odehrál svou prvoligovou sezonu v první lize, odkud jste posléze zase sestoupili. Byla to pro vás dobrá zkušenost?
„Já jsem byl zřejmě psychicky odolný, protože jsem jako devatenáctiletý nastoupil a okamžitě začal stabilně hrát. Tenkrát to byly složité sezony, jelikož jsme sestupovali asi čtyřikrát po sobě. Byl jsem účastníkem již legendárních kvalifikací s Dubnicí, Zvolenem, Liptovským Mikulášem, kde šlo kolikrát i o zdraví. Na to rád vzpomínám. Přestože to byly vypjaté zápasy, snášel jsem to psychicky dobře. Měl jsem stabilní místo v sestavě, jen škoda, že jsme se dlouhodoběji nedokázali udržet v nejvyšší soutěži.“

Kdysi jste prohlásil , že v té době chybělo klubu zkušenější a prozíravější vedení, kterému chybělo více klidu a trpělivosti. Mohl by jste to trochu rozvést?
„Ono se to odvíjí od příchodu trenéra Wolfa, který sem přišel z Kladna, tehdy jako trojnásobný mistr republiky. Od té doby se práce funkcionářů zkvalitnila. Tím pádem se lépe pracovalo na doplňování kádru, na vylepšování zázemí, jelikož od té doby hrajeme nejvyšší soutěž. Bylo  důležité, že přišel někdo, kdo má mnoho zkušeností, jméno a některé věci  pozvedl na vyšší úroveň. Přesvědčil tehdejší výbor, aby tomu věnovali větší pozornost.“

V Gottwaldově jste nastupoval pouze s číslem 8 na zádech. Mělo to číslo pro vás nějaký bližší význam?
 Nemělo. Když jsem přišel jako mladý, tak bylo volné a nemohl jsem si vybírat. Poté jsem si ho už nechal.“

V šesti prvoligových sezonách jste odehrál 197 zápasů a vstřelil 20 branek. Vybaví se vámObrazek ta nejdůležitější?
„Z mého pohledu jsou nejdůležitější dvě branky v prodloužení s Českými Budějovicemi a Vítkovicemi. Bylo to v krátké době po sobě, kdy se mi podařilo rozhodnout prodloužení. Na to se těžko zapomíná.“

V létě 1977 jste odešel na vojnu do Trenčína, kde jste se setkal s Ivanem  Hlinkou. Jaké to bylo období ve vaší kariéře?
„Bylo to jedno z nejlepších období. Dá se říct, že právě tam jsem získal  ten základ pro budoucí starty v reprezentaci. Především osobonost Ivana Hlinky mě potvrdila, že to byl nejen vynikající hráč, ale i člověk. On do Trenčína přišel už jako dvojnásobný mistr světa mezi nás. Dívali jsme se na nej jako na pana boha. Všechny kolem sebe táhnul neuvěřitelným způsobem nahoru. Svým způsobem se mu všichni báli přihrát špatně a tím pádem se zlepšovali, protože se snažili, aby měl pan Hlinka všechno v pořádku. To  myslím v dobrém, protože to neslo pouze to pozitivní, co taková osobnost do týmu přinesla.“

V reprezentačním mužstvu Československa jste odehrál pouhých 5 zápasů.  Byl jste i účastníkem MS „20“ v Kanadě. Co vám chybělo k tomu, aby jste se v dresu se lvíčkem na prsou prosazoval častěji?
„Mohl jsem se prosazovat častěji, ale bohužel přišlo zranění, které celou  kariéru ovlivnilo natolik, že jsem se už do reprezentace nedostal. To bylo to hlavní. Poté v roce 1983 ziskali kluci na olympiádě bronzové medaile, 1985 byli mistři světa. Dalo se předpokládat, že bych se těchto akcí  zúčastnil, protože jsem se tam trošku otrkal. Bohužel zranění tomu  zabránilo. Tenkrát místo mě přišel Franta Musíl, který to dotáhl poměrně  velmi daleko.“

ObrazekJak to z vašeho pohledu bylo s tím vašim nepovoleným přestupem do brněnského Zetoru, kdy jste se následně musel vrátit zpět do Gottwaldova?
„Přestup do Zetoru byl problematický jelikož ze strany Zetoru mi bylo přislíbeno, že jeho povolení nebude problém a že to vyřídí, ale Zlín se tehdy zasekl a řešil to až na nejvyšších stranických místech - ÚV KSČ a podařilo se můj přestup zhatit. Z odstupem času jsem byl rád, že to tak dopadlo."

Po již zmiňovaném vážném zranění oka a problémy s koleny jste musel  ukončit kariéru ve vrcholovém hokeji. Omezuje vás to oko ještě dnes v běžném životě?
„Sice jsem si na to zvykl, ale v některých momentech je to problém. Třeba při čtení, nebo při dlouhodobé práci s počítačem. Já no to oko skoro  nevidím, takže to druhé oko je více zatěžované. To jsou problémy, které  vyplývají z toho zranění.“

Jak se vám to zranění přihodilo?
„To má ještě dnes před sebou. Na konci tréninku jsme hráli hru. Obránce Kocián vystřelil, předemnou někdo stál, který viděl tu střelu. Stačil uhnout a jelikož jsem stál těsně za ním, tak už jsem nestačil zareagovat...Tenkrát byla zdravotní péče dost stristní. Volali záchranku,  která však čtvrt hodiny nejela, tak mě vezl bývalý hospodář pan Olivík v dodávce s otevřenými zadními dvěřmi, kde jsem měl vystrčené nohy na jednatřicítku. Potom převáželi na oční k docentu Kuběnovi. Dali mě do nemocnice s dalšími pěti pacienty , kteří čekali na rozvoz se sádrou. Nejdřív rozvezli ostatní a mě jako posledního ještě ve výstroji. To jsou takové nemilé vzpomínky.“

Do roku 1990 jste hrál druhou ligu za Hodonín, poté jste se začal věnovat  funkci správce majetku sportovních klubech Zlín. Byla to pro vás velká  životní změna?
„Samozřejmě. Když se člověk celý život věnuje sportu a najednou musí skončit, tak je to obrovská změna. Byla to velká shoda náhod, tenkrát Jiří Králík dělal tajemníka tehdy sportovních klubů tělovýchvné jednoty  Gottwaldov. Nabídl mi to místo a vzhledem k tomu, že jsem uvažoval o konci  kariery jsem jeho nabídku přijal. Pracoval jsem tam rok, následně jsem přišel pracovat na zimní stadion, tenkrát AC ZPS Zlín.“
 

Ve zlínském klubu jste prošel všemi funkcemi, čimž se nemůže pochlubit jen  tak někdo.Obrazek Berete to jako srdeční záležitost?
„Když tady člověk chodí od sedmi let, to znamená, že dnes je to nějakých  pětačtyřicet let, co jsem začal chodit na stadion. Řekl bych, že to něco  znamená a potom někdy zamrzí některé příspěvky rádobyfanoušků, kteří to  degradují a myslí si, že to člověk dělá ke svému prospěchu, což úplně tak  dlouho ani nejde. Všichni vrstevníci, které si pamatuju zde strávili kus  života a i kus zdraví. Za socialismu byly odměny spíše symbolické.“

 Co se vám vybaví, když se řekne 8. duben 2004?
(rozesměje se) „Mistrovský titul. Když si na to vzpomenu, tak se mi  kolikrát ženou slzy do očí, protože to byl zatím nejemotivnější zážitek z  celé kariery. Na to se nedá zapomenout. Trošičku mě hřeje u srdce, že jsem  se na tom taky podílel.. Samozřejmě, že ne jako hráč, ani jako trenér, ale svým dílem jsem přispěl k tomu, že to tak mohlo fungovat. Dělal jsem  obchodního manažera, protože ty finance byly potřeba. Rád vzpomínám, jak se podařilo pobláznit celé město dnes již otřelým žlutým peklem, kdy jsme  na nejvýznamější budovy ve městě, včetně radnice, komínů a kostelů,  rozvěšeli velkými šálami. Našlo to obrovskou odezvu a celý Zlín žil 
tenkrát jenom hokejem.“

Obrazek Můžete prozradit, jak vypadá váš den v pozici generálního manažera klubu?
„Dny jsou různé. Pokud se jedná o ten den, kdy se hraje hokej, tak rád  chodím do práce brzo, čili nejpozději v sedm hodin. Ráno se trošičku  věnuju tisku, protože je potřeba vědět z hlediska medializace klubu.  Generální sponzor dává peníze proto, že chce aby se o něm psalo a  frekventovalo jeho jméno tisku. To není o tom, abych tady ležel v  novinách. Víceméně je to již první práce. Proběhnu čtvery noviny, udělám  si obrázek co a jak. Potom je to ta běžná agenda, jelikož jsem si vzal dvě  fukce na sebe. Bývalého obchodního manažera a generálního manažera klubu.  Část dne se věnuji zajišťování finančních prostředků, část dne je to  spolupráce s ekonomkou a provozním ředitelem. Se sportovním manažerem  probíráme doplňování kádru, řešíme i běžné problémy hráčů. Kolikrát  nesedím na stadionu až do noci, ale člověku se v noci honí různé myšlenky  a musím vstát, napsat si je, abych na to nezapomněl. Teď, když se nám  extra moc nedaří, tak musím o to víc přemýšlet, abych přivedl vhodného  hráče a klub, který by byl ochoten vůbec o něm jednat a ochoten ho  uvolnit, což se nám naposled povedlo s Hlavačkou.“

 Můžete něco vzkázat zlínským fanouškům?
„V první řadě bych jim poděkoval za trpělivost, kterou s náma mají. Ti  soudní fanoušci, kterých je drtivá většina, tak uznají, že i takové sezony  se ve sportu vyskytují. U nás byl fanoušek v poslední době rozmlsaný,  jelikož jsme v minulých sezonách byli trvalými účastníky play off a 
obsazovali jsme v základní části ty nejvyšší příčky. Bylo to na úkor  budoucnosti, která je teď. Avšak určité ekonomické problémy jsme vyřešili a určitě fanoušci zaregistrovali, že jsme angažovali finančně vhodné  hráče, zároveň však přišli z klubů, kteří si kladli vysoké nároky. Obrazek Andrašovský, Klouček, Hlavačka, myslím, že po této stránce jsme udělali  dost, ale stále se nám nedaří nastartovat podobnou šňůru jako Kladno,  které bez zásahu zvenčí chytilo druhý dech. Ne vždy jsou trejdy  rozhodující, je to pouze v hráčích, kteří nás už mnohokrát přesvědčili, že  hrát hokej umějí. Jenom se jim to nedaří opakovat častěji a trvaleji,  proto se nacházíme,tam kde jsme. Kdybych spočítal utkání, které jsme  ztratili v posledních minutách, tak je jich minimálně pět a vůbec bychom se tady nemuseli o tom bavit a hráli bychom kolem šestého místa. V  minulosti jsme to štěstí měli, letos jsme si zase vybrali smůlu se zraněním klíčových hráčů v letní přípravě. Děláme všechno pro to, aby to bylo co nejlepší, jelikož žijeme s tím klubem a je to i naše vizitka  odvedené práce.. Může se stát, že letos v play off nebudeme, ale uděláme všechno pro to, abychm tam v příští sezoně nechyběli. Některé kroky již k  tomu směřujeme.“


 BONUS: Vyjádření generálního manažera klubu Michalovského k příchodu  obránce Martina Hlavačky a dalším případným krokům v klubu.

 Aktuální otázka posledních dnů. Jak se vám podařilo realizovat přestup  obránce Hlavačky do Zlína?
„Protože s Ladislavem Blažkem i s Vladimírem Růžičkou máme dobré vztahy.  Bylo potřeba udělat i analýzu. Je zbytečné oslovit klub, který hraje třeba  o desáté místo, ti nám samozřejmě nikoho nepustí. Neoslovili jsme pouze  Slávii, ale vytipovali jsme si hráče z klubů, pro které už nepředstavujeme  velkou hrozbu, pro které už nejsme hlavní konkurenti. Museli jsme  vytipovat Obrazekhráče, kterého by byli ochotni se zřeknout a došli jsme na to,  že Martin Hlavačka by už mohl být pro Slávii postradatelný, přestože má  paradoxně vynikající statistiky. Známe Láďu Růžičku a víme, že je  odvážnější, tím že rád dává příležitost mladým. Zjistili jsme, že mu končí  smlouva, tak nakonec Slávia souhlasila. Samozřejmě, že se jedná i o  finance, které tam hrály důležitou roli. Určitě nebylo z kamarádství. V  minulosti jsme si udělali prostor, když jsme pustili Pavla Zubíčka a  Novotného, kteří pro nás při vší úctě velkou perspektivu neměli. Tady si  myslím, že jsme získali více než rovnocenou náhradu.“


 I přesto fanoušci začínají spekulovat, že s příchodem Hlavačky bude muset někdo odejít....
„V tom to právě není. Jak už jsem před chvílí říkal, prostor jsme si  udělali uvolněním Pavla Zubíčka. Momentálně nikoho pouštět nebudeme, přestože se říká nikdy, neříkej nikdy. Ta situace s velkou pravděpodobností nebude taková, abychom jsme si to mohli dovolit. Protože 
se pořád bude o něco hrát a určitě nechceme riskovat nějaké poroblémy s propadem na čtrnácté místo tabulky. Je to pro nás velký strášák, museli bychom být na tom moc dobře, abychom to mohli nějaký trejd realizovat.  Pokud bychom jsme se k tomu odhodlali, tak jedině proto, abychom si zase udělali prostor do budoucna a získat finanční prostředky k posilnění kádru  pro příští sezonu. Osobní ani jiné záležitosti tam nehrají žádnou roli. Je  to vyloženě o fungování klubu, který je obchodní společností a peníze  potřebuje. Kdyby nám nehrozilo 14. místo, tak v případě lukrativní nabídky  pro klub bychom mohli uvažovat o další snaze získat finanční prostředky  uvolněním dalších hráčů k potřebám pro nadcházející sezonu."

www.daan.estranky.cz                                                                                       Dáán

FOTO: archív Miroslava Michalovského

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář