Zdeněk Venera se narodil 20.září 1957 v Hranicích, oženil se s manželkou Jindřiškou a narodili se mu dva synové - Tomáš (1979) a Jakub (1983). Ve Zlíně debutoval v sezoně 1973/74 v šestnácti letech a strávil zde patnáct let s dvouletou vojenskou službou v Trenčíně. Byl to právě on, kdo vstřelil 27. září 1977 na ledě Slovanu Bratislava v dresu Trenčína (4:3) historicky první gól klubu v nejvyšší soutěži. "Měl jsem štěstí. Na červené čáře jsem nevěděl, co s pukem a tak jsem jej chtěl nahodit do pásma. Ale pokaždé jsem někoho trefil a kotouč se neustále vracel ke mně. Najednou jsem si všiml, že jsem za bekem v šanci Gólman Sakáč z toho byl vykulený víc než já. Rozjel se asi do poloviny obranného pásma a mně nezbylo než puk protáhnout a zasunout do prázdné branky. Nakonec z toho byl krásný gól, ale já ani nevěděl, jak jsem k němu přišel,"popisoval kdysi pro Zlínské noviny Venera.
V roce 1976 hrál na ME 18, patřil k nejlepším bekům ligy, ale do reprezentačního "A"čka se nikdy nedostal. V roce 1985 byl u prvního úspěchu tehdejší TJG v nejvyšší soutěži, když mužstvo z Baťova města obsadilo 3. příčku. V roce 1988 odešel dohrát kariéru do Dánska, kde působil 3 roky pod trenérem Justrou ve Frederikshavnu a hned v úvodní sezoně dotlačil mužstvo k mistrovskému titulu. Poté pověsil brusle na hřebíček a začal s trénovaním. Nejprve trénoval mladší a starší dorost ve Vsetíně. Poté se vrátil do Zlína, kde pomohl dorostencům k titulu přeborníka a v roce 97 a 98 hráli dorostenci vždy finále.
V prosinci 1997 odvolalo vedení klubu Eduarda Nováka a pověřilo Veneru dočasným vedením mužstva. Premiéru si odbyl 30. prosince v Opavě a mužstvo hned zvítězilo 4:3. I přes zlepšené výsledky nedokázal Zlín smazat předešlé ztráty a do play-off nepostoupil. Po sezoně se chtěl Venera vrátit k dorostencům a pokračovat v podnikatelských aktivitách, ale nově příchozí Antonín Stavjaňa, bývalý spoluhráč, chtěl mít někoho, kdo mu pomůže v prvním roce rozhlédnout se v klubu. Zlín pod vedením dvojice Venera-Stavjaňa postoupil do play-off, vytvořil sérii 24 výher v domácím prostředí bez přerušení a korunoval úspěch druhým místem, když nestačil jen na Vsetín. Ing.Zdeněk Venera se stal trenérem roku, ale i přesto se rozhodl k návratu k dorostu.
Tam vydržel jen jednu sezonu a nechal se přesvědčit k návratu na lavičku mužů. S Antonínem Stavjaňou dostali Zlín opět do play-off z osmé příčky (2000/01) a ve čtvrtfinále znepříjemnili Vsetínu cestu za posledním titulem. Po odchodu Stavjani se Venera ujal opět místa hlavního trenéra a "Berani" získali rekordní počet bodů v základní části (92). Po obrovské bitvě ve čtvrtfinále se Znojmem jeho svěřenci nestačili na Vítkovice. V sezoně 2002/03 se Venera přesunul na post manažera a asistenta gen. manažera Bohumila Kožely. Klub plánoval jeho přechod na post nejvyšší, ale vstup mužstva do soutěže byl katastrofální. Po 14.kole se poroučel Stavjaňa, protože HC Hamé devětkrát v řadě nezvítězilo. Venera tak narychlo převzal mužstvo a dokázal během devíti zápasů získat 15 bodů, ale na posun z předposlední příčky to nestačilo a celek propadl skepsi, ze které se již nevzpamatoval.
Před loňskou sezonou vyhrál Venera konkurzní řízení na post generálního manažera, kde vystřídal Koželu. Mužstvo získalo premiérový titul a letos po triumfu v základní části skončilo až ve finále. Ing. Veneru ale práce v kanceláři (kterou dělal mimořádně úspěšně) nenaplňovala a tak se vrací k trenérské profesi.
Shrnutí hráčské, trenérské a manažerské kariéry:
hráč:
zač. v r. 1963 v základně TJG
v mužích zač. v sezóně 1973-74 jako 16 letý
73-77 TJG
77-79 Dukla Trenčín
79-88 TJG
88-91 FIK Frederikshavn
v extralize celkem 437 zápasů, 45 gólů
kolem 150 startů za ČSSR 17, 18, 19, 20, B, akademiky
největší hráčské úspěchy:
účast na ME 19 v r. 1976 a na MS 20 (tehdy ještě neoficiálním - tzv. nultém) 1976
3. místo TJG v československé extralize v r. 1985
titul mistr Dánska v r. 1989 a bronz. medaile v r. 1990
trenér:
jako aktivní hráč TJG pomocný trenér v žákovských kategoriích (většinou tam, kde hráli synové)
jako aktivní hráč FIK zároveň trenérem dorostu FIK 88-91
91-92 současně trenérem dorostu i juniorů Vsetína
92-03 trenér HC ZPS, ZPS Barum, Barum Continental a Hamé Zlín - dorost a muži
poprvé na střídačce mužů prosinec 97 Opava - Zlín 3:4
05-07 HC Energie Karlovy Vary
největší trenérské úspěchy:
98-99 ve finále se Vsetínem, konečné 2. místo v ELH, zisk ceny pro trenéra roku
01-02 třetí místo se Zlínem v ELH
89-90 titul mistra Dánska s dorostenci FIK
95-96 titul mistra ČR s dorostenci Zlína
96-97 2. místo s dorostem Zlína
97-98 2. místo s dorostem Zlína (kombinace s působením u mužstva mužů)
06-07 zatím největší bodový zisk HC Energie, nejlepší umístění - 7. místo po základní části, první účast v play off
Shrnutí manažerské kariéry:
02-03 asistent GM, v průběhu neúspěšné sezóny návrat na střídačku
03-05 GM HC Hamé
největší manažerské úspěchy:
03-04 titul mistra ČR
04-05 finále play off ELH, konečné 2. místo
DOTAZNÍK
Hokejové začátky, nebo kdo Vás k lednímu hokeji přivedl?
Asi v 6 letech, otec mě vzal na hokej a mně se to zalíbilo.
Jak vzpomínáte na svůj první (extra)ligový start? Následně Váš první zápas jako trenér?
Už je to hodně dávno, když jsem poprvé hrál, takže si vzpomínám dost matně. Myslím, že to bylo v Brně proti Kometě a utkání skončilo 3:3.První trenérský zápas v extralize mám v paměti čerstvěji. Bylo to v sezóně 97-98 a vyhráli jsme v Opavě 4:3.
Oblíbený fotbalový klub a hráč?
Nemám.
Jaký vzor jste měl v mládí, když jste začínal.
Jako obránce Františka Pospíšila a Bobyho Orra.
Oblíbené jídlo a pití?
Jídlo jakékoliv, pivo, slivovice, víno.
Oblíbená barva?
Žlutá a modrá stále, teď k nim přibyla červená, zelená a černá.
Jaký je Váš největší sportovní úspěch?
Viz přehled kariéry
V jaké situaci Vám bylo v kariéře nejhůře?
Když jsem v 19 letech jako nadějný reprezentant obdržel dvouletý zákaz činnosti (později zmírněn na půl roku) a s tím i faktický konec reprezentační perspektivy po hromadné rvačce s hokejisty Sovětského Svazu na juniorském mistrovství Evropy. Tenkrát to byl vzhledem k politické situaci v zemi dost velký škraloup.
Oblíbený televizní pořad?
Zprávy.
Jakou hudbu nejraději posloucháte?
O pár decibelů klidnější, než moji potomci, což oni těžko chápou.
Vaše záliby a koníčky mimo hokej?
Tenis, příroda.
Se kterým kolegou v obraně se Vám hrálo nejlépe?
Ve Zlíně s Milošem Sedlákem, Gustavem Peterkou a Luďkem Čajkou.
Který útočník Vám dělal největší potíže?
Spíš ti malí a šikovní, např. košický Vinco Lukáč.
text: www.hokejkv.cz, Dáán, Zdeněk Venera
text: archív Zdeňka Venery, www.hfczlin.cz, Dáán