Štefan Jabcon

stefan-jabkon.jpgNarozen: 6. dubna 1955 v Prešově

Sportovní dráhu začal ve Velkém Šariší hokeji dal přednost proto, že miluje rychlost a tvrdost. Vždy byl dobrým střelcem — v žácích, dorostu, seniorech ZPA Prešov i později na vojně ve VTJ Příbram, kde ve II. NHL nastřílel 77 gólů. A tam také zjistil, že k opravdovému hokeji mu ještě dost chybí. Začal dřít, věnoval přípravě většinu času. Když dostal nabídku z Košic k hostování, odmítl. Sel raději do Gottwaldova, protože tam mu slíbili, že ligu hrát určitě bude. Skutečně hrál a její rychlost a tvrdost ho zpočátku zaskočily. Chtěl dávat góly už od začátku, ale jeho střelecké trápení trvalo až do 12. kola. Přesně do šesté minuty, kdy otevřel střelnici svého týmu v utkání se Spartou. Hlasatele jeho přesná střela zaskočila tak, že gól připsal spoluhráči. Zatím má u svého jména zaznamenáno 12 gólů (a šest nahrávek), zvláště se mu daří v utkáních s mužstvy „jihu". Když v 15. kole vstřelil v Č. Budějovicích dva góly, ještě to na bodový zisk nestačilo. Kolo poté však v Brně zajistil v předposlední minutě nečekaně vítězství 2:1. V odvetě se na zcela shodném výsledku podílel vyrovnávajícím gólem na 1:1. Když Gottwaldov nedávno v důležitém duelu porazil Č. Budějovice 4:2, byl autorem dvou gólů, z nichž jeden zaznamenal do opuštěné jihočeské svatyně.

Celkově v Gottwaldově odehrál jednu prvoligovou sezonu 1978-79 v nejvyšší soutěži, ve které nastoupil 43zápasů, vstřelil 15 branek a přidal á asistencí a 23 kanadských bodů. Ani ty ale nestačily Gottwaldovu záchraně a TJG sestoupilo. Ve druhé nejvyšší soutěži sice pomohl k okamžitému návratu 37 trefami, Štefan přesto po dvou letech v Baťově městě se rozhodl k návratu na Slovensko, kde posílil Košice. V východoslovenské metropoli odehrál dalších šest prvoligových sezon. Kariéru ukončil ve druholigovém Prešově.