Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

SK Baťa Zlín 1928-1945.jpgSokol Botostroj Zlín 1948-49.jpg

ZK Baťa Zlín 1945-1948.jpg

Sokol Svit Gottwaldov 1949-1952.jpgSpartak a Jiskra Gottwaldov 1952-1958.jpg

TJ Gottwaldov 1958-1990.jpg

SK Zlín, AC ZPS Zlín 1990-1997.jpg

HC ZPS Barum Zlín 1997-1999.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Hamé 2002-2007.jpg

HC RI Okna Zlín 2007-2009.jpg

 


David Bruk: Na Spartě jsem necítil důvěru

10. 3. 2008

ObrazekPLZEŇ/ZLÍN 10.3.2008 - Bývalý kanonýr a střelec, jenž prošel včetně Zlína i několika dalšími tuzemskými extraligovými kluby má za sebou i angažmá v zahraničních klubech Německa, Norska a Itálie. DAVID BRUK se nyní věnuje výchově plzeňské mládeže. Bývalé pravé křídlo, o němž se říkalo, že potřebuje čtyři šance na gól, se v metropoli západních Čech usadil. Pomocí elekronické pošty odpověděl na dotazy směřované k jeho rozmanité kariéře.

Davide, jste odchovancem pražské Slávie, přesto jste v mládí oblékl dres i Sparty Praha. Vzpomenete si, co vás do Holešovic přivedlo?

„Do Sparty mě přivedl otec.Trénoval tam juniory a měl mě tak na očích. Byl to velice dobrý trenér a hodně mě v mé kariére pomohl. Také jeden z důvodů byla větší konkurence ve Spartě.“

V dorosteneckém věku jste odešel na vojnu do Dukly Jihlava. Několik zápasů jste odehrál i ve druhé národní lize v dresu Tábora. Jaké máte na tato léta vzpomínky?

Do Dukly Jihlava jsem odešel v juniorském věku. Byli tam velice dobré tréninkové podmínky. Trénovali jsme dvoufázově, byla možnost trénovat i s A týmem. Vyhráli jsme juniorský titul mistra republiky. Působení v Dukle vnímam velice pozitivně.“


Po vojně se na stole objevily dvě konkrétní nabídky. Setrvat dál v Jihlavě, nebo odejít do Plzně. Co nakonec rozhodovalo ve prospěch angažmá v západočeské metropoli?

„V Dukle byla v té době veliká konkurence, polovina kádru hrála v reprezentaci, takže reálnější cesta, jak se prosadit v extralize vedla přes Plzeň.“


ObrazekV Plzni jste nakonec vydržel 5 sezon a největším vašim úspěchem bylo do té doby stříbro ze sezony 1991/92, když jste podlehli Dukle Trenčín 1:3 na zápasy (2:5, 4:3 sn, 4:6, 5:3 pozn.aut.). Co bylo rozhodujícím faktorem celé série?

„Rozhodujícím faktorem byl podle mého názoru širší kádr Dukly Trenčín a obdivuhodná forma Žikmunda Pálffyho.“

 

Celou tu sérii tehdy poznamenal i vhozený puk z hlediště v momentě, kdy jste vstřelili branku. Jak si ten jeden z klíčových okamžiků vybavujete?

„Ten okamžik si dobře vybavuji. Na ledě přistál druhý kotouč vhozený z hlediště trenčinským fanouškem. Rozhodčí chyboval a gól neuznal.Tento moment ovlivnil celý zápas, ale nemyslím, že ovlivnil celou serii.“


V Plzni jste byl po celou dobu obávaným kanonýrem. V dresu Škodovky jste soupeřům nastřílel 76 branek. Vzpomenete si na nějakou, která vám utkvěla v paměti?

„V Plzni se mi střelecky velmi dařilo, ale nevybavuji si nejakou konkrétní branku nějak zvlášt.Už je to velmi dávno.“


Sezonu 1994/95 jste odehrál na Spartě. Nepovedla se však podle představ. Skončili jste naObrazek nepostupové 9. příčce. Vy jste však společně s Geffertem patřili k oporám mužstva. Co bylo příčinou vašeho neúspěchu?

„Nevím co bylo příčinou neúspěchu. Je pravda, že se mi společně s Geffertem střelecky dařilo, ale jako tým jsme hráli špatně.Už od začátku sezony nás provázela smůla. Zranil se brankář Šindel, na kterého jsme spoléhali, příšla další zranění, pak výměna trenérů, která ale žadný efekt nepřinesla. (Spartu vedli Pavel Wohl a Josef Horešovský, po odstoupení František Výborný a Stanislav Berger pozn.aut.) To bohužel k hokeji patří, že každá sezona je jiná a tipovat, jak bude probíhat mnohdy nelze.Ale asi víte o čem mluvím.Vy letos prožíváte něco podobného.“


Po sezoně jste odešel do Zlína. Nebylo to však podle vás z konkurence, která přišla, ale Obrazekproto, že jste potřeboval vyměnit vzduch a prostředí. Bylo tam tehdy v klubu dusno?

Samozřejmě, že po zpackané sezoně je dusno a klub musí udělat nějaké změny. Já jsem od nových trenérů necítil důvěru a raději jsem odešel do Zlína. Bylo to dobré rozhodnutí, protože hrát pod trenérem Vůjtkem a v silném mužstvu bylo opravdu příjemné.“


Především druhá sezona v dresu Beranů se vám osobně z důvodu zranění postraních kolenních vazů příliš nepovedla. Vzpomenete si, jak se vám to nepříjemné zranění přihodilo?

„Po faulu ve středním pásmu jsem si poranil koleno a skoro půl roku jsem
nehrál. Pamatuji si na to dobře a je to stále nepříjemná vzpomínka.“


Přestože jste byl ortodoxní pravé křídlo, za působení trenéra Valaška jste hrál levé bránící křídlo. Až po příchodu Nováka jste se na své místo pravého útočníka vrátil. To vám na herní pohodě taky moc nepřidalo...

„Ano, to máte pravdu. Moc v pohodě jsem na levém křidle nebyl a také podle toho moje hra vypadala.“


Ani z pohledu mužstva nedopadla sezona 1996/97 dobře. Konečné 10. místo Obrazekbylo zklamáním. Kde by jste hledal příčiny vašeho neúspěchu?

„Odešel trenér Vůjtek, Josef Štraub a další. To byl velký zásah do mužstva.Tam bych asi viděl přičinu neúspěchu. Ale mohu se mýlit.“


Ze Zlína jste přestoupil do Českých Budějovic, kde jste jak z osobního, tak i z týmového hlediska, moc nepolepšil. Kde nastal ten zlom, nebo co se stalo, že branky již nenaskakovaly, tak jako dřív?

„Branky nenaskovaly to máte pravdu. V Budějovicích to bylo pro mě složité a nerad bych se k tomu vracel.“


V dalším ročníku 1997/98 jste se po jednozápasové epizodě v dresu Českých Budějovic stěhoval do německého Landshutu, odkud jste po 13 utkáních nabral směr ECR Revier Lowen. Jak jste snášel neustálé stěhování po několika odehraných zápasech?

„Stěhování není příjemné, ale někdy to prostě nejde jinak.“


Po skončení sezony jste se vrátil zpět do Landshutu, který však sestoupil do nižší soutěže. Z osobního hlediska jste si však prožil povedené období, když jste za 2 sezony nastřílel 64 branek a nasbíral 130 bodů. Jak na ty německé štace vzpomínáte?

Obrazek„Na německé "štace" vzpomínám velmi rád. Byl jsem tam spokojený a herně se mě dařilo. Zázemí tam bylo na skvělé úrovni.“


V klubu jste se sešel i s Kamilem Ťoupalem a Eduardem Uvírou, což vám pobyt v Německu jistě zpříjemnilo, když jste nastupoval s krajany...

„Obzvlášť v začátcích, když jsem neovládal ani základy němčiny bylo příjemné mít v mužstvu krajany. S krajánků tam byl jestě Petr Bříza.“

 

V následujíicí sezoně jste se stěhoval do Norska. V klubu Manglerud Star jste odehrál jen 23 zápasů a vrátil jste se zpět do České republiky. Zbytek sezony jste dohrál v Litvínově. Co vás táhlo domů? Alespoň podle statistik jste si špatně nevedl...

„Nevedl jsem si špatně, ale vybral jsem si velmi špatný klub. Klub byl finančně na dně a nevyplácel mzdy.“

Poslední dvě sezony aktivní kariery jste strávil v italském klubu Val Pusteria Wolwes, kde jste také bodově nezaostával. V očích českých fanoušků však nemá tamní liga takovou úroveň, jakou by kvalitní liga měla mít. Souhlasíte?

„Samozřejmě souhlasím. Italská liga se s naší nedá srovnávat. Itálie má ovšem své kouzlo. ObrazekPohled Italů na sport a na život je dost specifický a mnohdy usměvný a pro nás těžko pochopitelný. Byla to neocenitelná zkušenost pro další už civilní život.“

Nyní společně s Milanem Razýnem vedete 8. a 9. třídu Plzně. Nemáte vyšší ambice?
„Ano mám.“


Mohl by jste závěrem něco vzkázat zlínským fanouškům?

„Fanoušků jsem si vždy vážil a snažil jsem se hrát i pro ně zajímavý hokej. Přeji jim, aby odcházeli ze stadionu spokojeni a aby se na hokej vždy rádi vraceli.“

 

www.daan.estranky.cz                                                                                 Dáán

Dobové rozhovory z novinových článků

dobový rozhovor s Davidem Brukem

 

 

 

 

 

 

 

 

dobový článek s Davidem Brukem

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář