Petr Kašťák

Narozen: 21. 3. 1940

Jeho první gól večera rozpoutal řež. A zároveň otevřel cestu za svým jediným hattrickem v dresu Gottwaldova, jemuž aplaudoval v Gottwaldově plný dům - deset tisíc diváků. Byla středa 8. února 1967, když Petr Kašťák třemi góly řídil ve 29. kole demolici Slovanu Bratislava v poměru 8:2.

V brance soupeře přitom stál fenomenální Dzuriila, na ledě nechyběl ani provokatér Golonka, či hvězdný Nedomanský. Posledně jmenovaný hrál chvíli v obraně, poté v útoku a prakticky neslezl z ledu.

Jenže tenhle večer patřil Kašťákovi s číslem osm.

„Byl výborný, slušný, soustředěný a příkladný,“ opěvoval tehdejší tisk Kašťáka, který hrál přitom na křídle třetí formace s Jiřím Poláčkem a Šímou. „Zastínil všechny reprezentanty,“ přidali novináři další komplimenty na adresu tehdy 26letého pravého křídelníka.

Když ve 32. minutě svým prvním gólem v zápase zvýšil Kašťák na 3:1, někdo z Gottwaldovských atakoval bratislavského brankáře Dzurillu, který musel být následně střídán. „V šatně se zhroutil. Bylo to následkem rány, kterou dostal od hráče Gottwaldova po třetí brance,“ popisoval trenér L. Horský.

Další dvě trefy vstřelil střídajícímu brankáři Sakáčovi v 57. minutě na 7:2 a v poslední minutě v přesilovce na konečných 8:2.

Odchovanec Motorletu Praha přišel do Baťova města po sestupu mateřského klubu v roce 1965. „Gottwaldov mě zaujal již dříve, proto jsem tady. Také diváci na mě zapůsobili již v době, kdy jsem hrával za Motorlet. Líbí se mi město, sportovní hala i kolektiv. Už se těším na ligové boje,“ vzkázal po svém příchodu Kašťák, jenž patřil i do reprezentačního juniorského družstva ČSSR.

Strávil v Baťově městě tři sezony, během kterých odehrál 103 zápasů, vstřelil 43 gólů a přidal 20 asistencí. S 62 kanadskými body se zařadil k oporám týmu trenéra Vladimíra Kobranova. Ve své třetí, poslední sezoně 1967/1968 před odchodem do pražské Sparty pomohl 16 góly k 6. místu, tehdy historickému umístění klubu. Jako pravé křídlo byl dobře technicky vybavený hráč a výborný střelec. Pracoval ve Výzkumném ústavu gumárenské a plastikářské technologie jako mechanik.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím archívů