Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

SK Baťa Zlín 1928-1945.jpgSokol Botostroj Zlín 1948-49.jpg

ZK Baťa Zlín 1945-1948.jpg

Sokol Svit Gottwaldov 1949-1952.jpgSpartak a Jiskra Gottwaldov 1952-1958.jpg

TJ Gottwaldov 1958-1990.jpg

SK Zlín, AC ZPS Zlín 1990-1997.jpg

HC ZPS Barum Zlín 1997-1999.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Hamé 2002-2007.jpg

HC RI Okna Zlín 2007-2009.jpg

 


 

Narozen: 21:9.1975Obrazek

Výška: 180 cm

Váha: 90 kg

Post: obránce

Hůl: L

Po legendárním Václavu Nedománském je druhým hodonínským rodákem, kterému se podařilo obleknout vysněný dres národní seniorské reprezentaci. Postavou nevysoký, za to vel­mi robustní zadák, se už v 16 le­tech ještě jako útoč­ník dokázal probojovat do prvního mužstva hodonínských Drtičů, sklizejiciho úspěchy v první lize (Bank Hodonín, 1992/1993). V roce 1994 směřovala jeho cesta do extraligového Zlína, který však měl nabitou soupisku mladými hráči a uvolnil ho do prvoligového Přerova.

V roce 1996 odešel Hlavačka zkusit štěstí do Dubnice a Martina, hrajících první slovenskou ligu. Během tří let se stal jedním z nejvýraznějších beků druhé nejvyšší soutěže, který vedle obrovské síly mel i smysl pro založení útočné akce a čich na góly od modré čáry. To zaujalo extraligovou tren­čínskou Duklu, jež po Hodonínskem rodákovi sáhla v roce 1999 a vrátila ho zpět do velkého hokeje. Martin se jí odvděčil spoustou branek, stal se vůdčí osobností tymu, která se nebála rozdat tvrdou ránu, stále však pošilhával po české nejvyšší soutěži.
 
Po dvou sezonách, v nichž ve finále neúspěšně bojoval o titul mistra Slovenska přišel vysněný přestup do Karlových Varů. Z rváče se rázem stal disciplinovaný hokejista a nej­lepší hráč západočeského klubu. Ale Becherovka svoji oporu a také nejpro­duktivnejsiho beka celé extraligy v ro­ce 2003 nejprve zapůjčila na play off rakouskému Grazu, a poté prodala do finského Ilvesu Tampere. Zahraniční stáž považoval Hlavačka (nar. 1975) za obrovskou šanci připomenout se stavitelům národního mužstva, což vyšlo už v zimě roku 2003. Na poslední chvíli byl trenérem Slavomírem Lenerem povolán do reprezentačního výběru, jenž hájil barvy České re­publiky na prestižním turnaji Euro Hockey Tour- Švédských hokejových hrách.

Do Stockholmu Hlavačka odletěl 4. unara, svůj debut si odbyl ještě týž den proti domácím Tre Kronor. Na led pod střechu mamutí haly Globen vyjel po boku ostříleného internacionála Libora Procházky, v dalších dvou utkáních s Kanadou a Rus­kem hájil modrou lajnu i ve dvojici s Františkem Kučerou, Michalem Sýkorou, Radimem Tesaříkem a Rober­tem Kantorem. Jako nováček nezářil, avšak ani nezklamal a patřil k lepší části české defenzivy. Během třech zápasů se mu nenaskytla šance předvést svoji nejsilnější zbraň - tvrdou střelu, několikrát ale předvedl důraz­nou hru tělem či pohotovost a poziční zkušenost. Premiéra to byla vydaře, takže po návratu domů jeho cena dosáhla vrcholu.

Ve Skandinávii však vydržel pouze do poloviny soutěže, neboť od trenéra Václava Sýkory nedostával příliš příležitostí. Rozvázaní smlouvy bylo rychle a Hlavačkův agent Spálenka domluvil angažmá v předním tymu ruské superligy - Torpédu Jaroslavl. Osmadvacetiletý hokejista nastupoval pod trenérem Šuplerem v obranné dvojici s hvězdným Drnitrijem Juskjevičem, jenže nevydařené čtvrt¬finále play off znamenalo další přesun do ještě známějšího klubu CSK Moskva. Silná konkurence ale Marti¬na nepustila na soupisku a obránce se statistikami útočníka si musel začít hledat nový dres. Zájem mělo opět zahraničí, Třinec, Znojmo i Pardubi¬ce, nakonec ale na něj ukázal trenér Šindel a Martin Hlavačka putoval do pražské Sparty, kde v pátek 9. záři 2005 začal svoji další extraligovou pouť. Nebyla dlouhá, jak si asi sám představoval, neboť Spartě se celkově nedařilo a začátkem října 2005 vyměnila Hlavačku do Liberce, kde však vydržel do konce sezony. V následujícím ročníku odehrál s tygrem na hrudi pouhých šest utkání, poté se stěhoval zpět do Prahy, avšak do Slávie. Tam se stal oporou zadních řad. Avšak ani pozice nejproduktivnějšího obránce mužstva a celé ligy mu nepomohla se udržet v kádru pražského týmu. Opět se stěhoval, do Zlína, který v šak v lonské sezoně bojoval pouze o udržení, ale z bodového hlediska to již nebylo ono. Sezonu 2008/09 začal jako náhradník, zasáhl pouze do jedinného zápasu. Z výkonnostních důvodů se s ním ve Zlíně rozloučili a nyní si hledá další angažmá.

I přes časté změny prožívá svá nejlepší sportovní léta a už si splnil svůj velký cíl, který v dalších letech mohou podle Martinových slov překonat již jen nomi¬nace na světový šampionát, případně angažmá v NHL.

text: z knihy Osudy hokeje na Hodonínsku, aktualizace: Dáán

foto: www.hokej.zlin.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

fesak

(karin, 28. 2. 2010 17:13)

držim palce fesakovi, uz ziadne zranenia!!!