Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

2. zápas kvalifikace 1975-1976 Gottwaldov – Zvolen 4:2

Věru nevídané divadlo (drama je příliš slabé slovo) skýtaly úvodní dva kvalifikační zápasy hokejistů Gottwaldova a Zvolenu o postup do I. ligy, kterou vede Gottwaldov 2:0 na zápasy. Po jednoznačném triumfu 6:0 v úvodním zápase dovedl do vítězného konce i druhé utkání v poměru 4:2, ačkoliv ševci vedli už 3:0 a Zvolen se ještě dotáhl na průběžných 3:2.

Divákovi, který je zvyklý na prvoligová klání, by místy musely vstávat vlasy hrůzou. Oba celky sahají po zcela jiné taktice. Zvolen má výborné jedince, fyzicky silné, věkem starší, vynikajícího brankáře Herczega. Ten schytá co může i nemůže – a jeho obránci mu dávají šanci vyniknout. Každou chvilku bez puku nebo v rohu trestají útočníky Gottwaldova, i když by už nemuseli. Po jednom z nich musel být odnesen Zdeněk Čech, který na hrubý zákrok Bačiaka doplatil vážným zraněním.

Gottwaldovští jsou vyrovnanější a lze říci že z ligy na kvalifikaci i lépe připraveni. Takže vyhrávají i když nemusejí sahat na dno svých sil a umění. Zato pochytají více šramů za pouhý kvalifikační zápas než za svoji nedávnou dlouhou prvoligovou existenci. Zatímco první utkání rozhodla efektivita v přesilovkách, ze kterých ševci vstřelili hned pět z osmi gólů, včerejší zápas se zdál být rozhodnut už v první třetině. Gottwaldov s přehledem vedl 3:0. Nejprve Čecha uvolnil na červené čáře Pelc, následně Pavlíček si pohrál s brankářem Herczegem i obráncem Sedláčkem a v 19. minutě udeřil potřetí Vašek bleskovým švihem. Zvolen evidentně ztrácel síly i na trestné lavici. Až člověk musel obdivovat rozhodčí, jak těžké bylo posuzování hokejové čistoty. Vedení domácí uklidnilo až příliš, takže druhá třetina znamenala téměř zkázu hokeje. Oba trenéři začali improvizovat tak, že by z toho jejich prvoligovým kolegům zůstala hlava stát.

V minutách selanky Zvolen vstřelil zásluhou nejlepšího střelce slovenské ligy Letka v polovině zápasu svůj první gól v kvalifikaci. Ve 48. minutě zadělal na drama gólem na 3:2 Trávník, jenže o dvě minuty později Jenáček rozhodl. Gottwaldov tak doma vykročil za postupem, k odvetám na Slovensko vezl náskok 2:0 v sérii.

2. kvalifikace 18. března 1976 TJ Gottwaldov – Lokomotiv Bučina Zvolen 4:2 (3:0,0:1,1:1)

Branky: 13. Čech (Pelc), 18. Pavlíček, 19. Vašek, 50. Jenáček– 30. Letko (Šindelář), 48. Trávník. Vyloučení: 5:10. Využití: 1:0. Rozhodčí: Adam – Bašinga, Šutka. Diváků: 7000.