1998/1999 Zlín - Dukla Jihlava 7:1

Více než sedm tisícovek diváků bylo zvědavo na vystoupení hokejistů Zlína proti poslednímu celku tabulky, jihlavské Dukle. Berani, příjemné překvapení letošní extraligy je opět nezklamali a utkání rychle proměnili ve svou exhibici. Skvěle si zastříleli a s přehledem udrželi výbornou bilanci z vlastního ledu, kde neztratili ještě ani bod.

Domácí v úvodu utkání rychle potrestali fauly jihlavských hráčů při dvojnásobné přesilovce. Prohřešek Divíška trestal skvěle hrající junior Vala a celý trest si neodseděl na trestné lavici ani Svoboda. Štěstí ve střelecké koncovce konečně nalezl prudkou ránou Čajánek. Vojáci se nevzdávali, ale naráželi na nepřekonatelnou zeď na zlínské straně v podobě gólmana Kameše. Ten doslova čaroval v 10. minutě při šanci Pípy a naprázdno vyšli hosté i při přesilové hře, kdy Kameše nepřekonali Cachnín a Polcar. Zlínští měli zápas zcela ve své režii a diváci jejich kombinace odměnili v nejednou případě potleskem na otevřené scéně. O vzruch se postarala 18. minutě, kdy byl v sólovém nájezdu sražen Alešem Padělkem domácí útočník Tomek a rozhodčí nařídil trestné střílení. Jihlavský trenér Josef Augusta tento moment neunesl a na protest poslal své mužstvo do kabin, kde hosté pět minut trucovali. Nebylo jim to však nic platné, neboť Tomek nařízenou penaltu chladnokrevně proměnil, když prostřelil Sáblíka mezi betony. „Penalta byla posouzena velmi přísně. navíc jsme předtím hráli pouze ve třech po zákroku, který se v extralize běžně nepíská. Ve stavu, v jakém jsme se nacházeli, byl odchod do kabin adekvátní reakce. Dostali jsme sice dvě minuty za zdržování, ale druhou třetinu jsme začali lépe. Zlín je však v současnosti natolik dobré mužstvo, aby za stavu 3:0, hrálo to, co potřebuje,“ hodnotil sporný okamžik jihlavský asistent trenéra Karel Dvořák.

O výhře Zlína nebylo pochyb navíc během čtyř minut ve druhé třetin*sázeli soupeři další tři branky. „V sobotním tréninku nám vyšlo vše, na co jsme sáhli. Chtěli jsme hrát o den dříve, nicméně herní pohodu hráči přenesli i do dnešního duelu. Navíc k tomu přidali nádherné branky, což se muselo diváků určitě líbit. Jsme rádi, že se kluci po první extraligové porážce v Pardubicích rychle vzpamatovali a předvedli velmi dobrý výkon," uvedl na tiskové konferenci zlínský trenér a manažer v jedné osobě Antonín Stavjaňa. Není bez zajímavosti, že den předtím Stavjaňa nazul brusle a hokejovou výstroj a pomohl druholigovému Uherskému Hradišti k cennému vítězství nad brněnským Ytongem v poměru 3:2. „Nejedná se o žádný návrat na ledová kluziště. Pouze jsem slíbil Jirkovi Vodákovi, že Hradišti vypomohu ve třech domácích zápasech," řekl Stavjaňa.

Neděle 4. října 1998, 9. kolo: HC ZPS-Barum Zlín - HC Dukla Jihlava 7:1 (3:0,3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Vala (Štraub. Marušák) - 1:0. 9. Čajánek (Meluzín, Zadina) - 2:0, 18. Tomek z trestného střílení - 3:0, 32. Vala (Mojžíš) - 4:0. 33. Tomek (Leška) - 5:0, 36. Čajánek (Zadina. Meluzín) - 6:0, 40. Cachnín (Vlk) - 6:1, 57. M. Hamrlík (Meluzín, Čajánek) - 7:1. Vyloučení 10:9, využití 2:0. Rozhodčí: Kolísek - Báda. Pouzar. Diváků: 7 093. Střely na branku: 32 - 30. vyhrané bully 30 - 41. Nejlepší vyhodnocení hráči: Čajánek - Morava.

Zlín: Kameš - M. Hamrlík, Mojžíš, Marušák, Augusta, K. Rachůnek. Žižka – Meluzín, Čajánek, Zadina - M. Okál, Štraub, Vala - Tomek, Leška, Němčický - Ambruz. Veselý. Trenéři Venera, Stavjaňa.

Jihlava: Sáblík – Duben, Divíšek, P. Svoboda, Rajnoha, Morava, Zápotočný, Fuksa, Klobouček - Adamec, Vlk, Cachnín - I. Padělek, A. Padělek. Pípa - Matějovský. Melenovský, Mokrejš - Novák, Polcar, Hodek. Trenéři Augusta, Dvořák.

Text: Roman Ordelt