1987-88 Plzeň – TJ Gottwaldov 2:4

Ligový kolotoč se opět roztočil a gottwaldovští hokejisté začali pěkně od podlahy. Už z prvního mistrovského utkání nové sezony si připsali plný bodový zisk a ten má z ledu soupeře dvojnásobnou cenu. Lepší pozvánku do hlediště na sobotní televizní zápas s Kladnem nemohli gottwaldovští, kteří nastoupili kompletní, svým příznivcům dát. Ligového debutu se dočkali Otevřel se Slavíkem.

Ševci začali s velkým nasazením, vytvořilo si i první šance, ale Vlachovu i Juríkovu střelu Fürbacher zlikvidoval. Jenže platilo známé pořekadlo nedáš – dostaneš a v 8. minutě to bylo už 2:0. Plzni narostla křídla, ale hosté se nepoložili, dali do hry ještě větší úsilí a úspěšně čelili agresivnímu hokeji svého soupeře. Ten měl dostatek klidu i ve druhé třetině, ovšem jen do jejího závěru. Ve 38. minutě totiž vypíchl kotouč vtipně Vlach, následoval perfektní blafák a hole gottwaldovských hráčů šly poprvé nahoru – 2:1. Neuplynula ještě ani minuta a hosté se radovali podruhé, když Stavjaňa našel dobře postaveného Jiskru a bylo vyrovnáno. A karta se rázem obrátila.

Okamžitě měl více ze hry zase Gottwaldov a na plzeňské straně se usadila nervozita. Ve 49. minutě zakončil dalším blafákem překrásnou akci po ose Čajka – Dobiášek – Maruška poslední jmenovaný a ševci šli poprvé do vedení. Domácí se sice zoufale snažili o zvrat, ale hosté hráli pozorně, soustředěně a obětavě a nedali jim k němu šanci. Naopak v poslední minutě začala Plzeň hrát power-play, které čelili Stavjaňa, Čajka, Tomek, Pelc a Vlach a třicet vteřin před koncem pojistil Pelc výhru TJG.

1. kolo 22. září 1987 Škoda Plzeň – TJ Gottwaldov 2:4 (2:0, 0:2, 0:2)

Branky Gottwaldova: 38. Vlach, 39. Jiskra (Stavjaňa), 49. Maruška (Dobiášek, Čajka), 60. Pelc.

TJ Gottwaldov: Kněžický – Stavjaňa, Svoboda, Čajka, Venera, Krajč, Albrecht – Tomek, Pelc, Santarius – Jiskra, Vlach, Jurík – Maruška, Dobiášek, Slavík – Mimochodek, Otevřel, Němčický.