1987-88 Gottwaldov - Pardubice 6:3

V pátek třináctého hostil Gottwaldov úřadujícího mistra ligy a tato konstalace byla i pro optimisty hodně odvážná. Pardubickým hokejistům však setřel lesk jejich jména letošní podzim, ve kterém je stíhá jedna rána za druhou a z loňské podoby mužstva zbyl jen odřený kabát.

Vždyť Tesla má na marodce devět hráčů včetně reprezentantů Haška a Šejby a především absence prvního z nich je pro mužstvo hodně citelná. Čekalo se tedy, zda se domácí po kladenském šoku v poslední třetině postaví opět na nohy a využijí okolnosti hrajících ve svůj prospěch.

Úvod tomu však vůbec nenasvědčoval. Už po půl minutě vedl Gottwaldov 1:0 a brzy poté měl výhodu dvou přesilovek, ve kterých byl ale absolutně neškodný. Nevytvořil si kloudnou šanci a při třetí hře v početní výhodě dostal dokonce laciný gól. Smůle ale nebyl konec a pár vteřin na to inkasoval i podruhé. A na stadion padly chmury.

Naštěstí je rozptýlila vyrovnávací branka, takže do druhé třetiny šly oba celky se stejnými vyhlídkami. Rozpaky však pokračovaly a rozháraný hokej se zbytečnou nervozitou a častými zmatky v obraně mnoho radosti nepřidal. Naštěstí jen do poloviny utkání, kdy šli domácí podruhé v zápase do vedení.

Ve 35. minutě přidali další trefu ve vlastním oslabení. Poté sice Tesla snížila a vykřesala ještě jednou naději, ale finiš byl už jednoznačně pro Gottwaldov, který vstřelil další dva góly a utkání končilo za bouřlivého jásotu publika.

To sice tentokrát žádnou oslavu sportu nevidělo, jde ale o body a ty jsou dnes důležitější než hezký hokej. Na tom že zůstaly doma, má největší podíl Vlachova řada, kde se na křídle objevil Maruška a vytvořil s ním nejen rychlou, ale i důraznou dvojici, jež by se mohla stát údernou zbraní týmu. Některé jejich akce byly vystřižené jako z učebnice.

Horší to už bylo s obránci, z nichž obstál jediný Svoboda. Chybí jim mnohem větší zápal a soustředění na hru. Nyní to body ještě nestálo, ale Jihlava a Košice vyzkoušejí kvality gottwaldovské obrany určitě víc, než oslabená Tesla. Ostatně i naši útočníci narazí na daleko zkušenější brankáře, než jakým byl pardubický Biegl.

14. kolo 13. listopadu 1987 Gottwaldov - Pardubice 6:3 (2:2,2:0,2:1)

Branky: Vlach 2, Maruška, Santarius, Dobiášek, Svoboda.