1987-1988 Sparta Praha - Gottwaldov 5:5

Na Spartu odjeli Gottwaldovští bez nemocného Pelce (chřipka) a dlouhodobě zraněného Stavjani. Navíc je už před začátkem utkání potkala nehorázná smůla. Při rozcvičování byl totiž zraněn brankář Svačina. V nemocnici na Bulovce mu sešívali tržnou ránu na hlavě a lékař mu nedovolil jeho start. Roman však přesto nastoupil a v průběhu zápasu se rozchytal k velkému výkonu.

Za první dva góly nemohl, protože měl při nich zakrytý výhled. Mezitím stačil Santarius překonat Šindela tečovanou střelou z přesilovky a za stavu 3:1 pro Spartu zúročil další gottwaldovskou přesilovku nejlepší hráč hostů Vlach. Tato branka postavila naše mužstvo na nohy a druhá třetina probíhala jednoznačně v režii hokejistů TJG.

Domácí celek byl naprosto dezorientován. Gottwaldovští si uvědomili, že postavení v tabulce není rozhodující a předposlední mužstvo může klidně přehrát kandidáta na špičku a začali Pražany zle prohánět.

Zrodily se z toho další góly Vlacha, Mimochodka a Juríka a nečekané vedení hostů 5:3. Po třetí brance TJG byl ze sparťanské klece dokonce odvolán rozezlený Šindel.

V závěru se Gottwaldov snažil uhlídat výsledek a už tradičně však přišel minutový výpadek, pokles koncentrace těsně před koncem zápasu a v této době srovnali pražané na 5:5. Pohříchu jim k remíze pomohl i rozhodčí Lípa, který uznal čtvrtou branku Sparty, přestože jeden z domácích stál v gottwaldovském brankovišti a ještě nebyla odpískána vysoká hůl. Je záhadou, proč hokejová sekce nominuje na utkání v Praze pražského rozhodčího…

K charakteristice utkání dodejme, že vedle Svačiny odjížděli domů se zraněním také Peterka (koleno), Svoboda (obličej), Vlach (rameno) a Mimochodek (loket). Takže daň za získaný bod byla pořádně krutá. A to nebyl fit ani Santarius, která hrál s horečkou.

Lze pochválit Vlacha a Svačinu. Ostatní se snažili, dřeli, bod jim opět  unikl mezi prsty. Dnes večer je poslední letošní možnost uhrát ještě jedno domácí vítězství proti Českým Budějovicím.

19. kolo 1. prosince 1987 Sparta Praha - Gottwaldov 5:5 (3:2,0:3,2:0)

Branky Gottwaldova: Santarius, Vlach 2, Mimochodek, Jurík. Gottwaldov: Svačina – Krajč, Svoboda, Čajka, Venera, Frosch, Albrecht (od 21. minuty Peterka) - Tomek, Dobiášek, Santarius – Jiskra, Vlach, Jurík – Mimochodek, Otevřel, Němčický.