1987-1988 Gottwaldov - Brno 4:4

První vystoupení roku 1988 na vlastním ledě se gottwaldovským hokejistům příliš nevyvedlo. V bojovném a nervózním a místy až přespříliš tvrdém souboji s brněnským Zetorem uhráli pouze bod, což je v boji o únik ze spodní části soutěže málo. Ztráta za osmým celkem tabulky představuje stále plných šest bodů a to tedy znamená, že v dalších sedmi týdnech ligové přestávky budou muset Gottwaldovští pořádně napnout svaly. Místo klidu a pohody bude pořádná dřina. Jinak to nejde…

Vraťme se však k odvetnému souboji se Zetorem, v němž se jiskřilo, až to nebylo hezké. Padesát šest trestných minut hovoří za všechno. Lze jen litovat, že výhody přesilových her neuměli domácí využít. Příležitostí přitom měli bezpočet, efekt ovšem minimální.

Právě přesilovky a střelba jsou totiž největší slabinou TJG. Podaří li se je v nadcházející pauze odstranit a zkoncentruje se obrana alespoň do loňské podoby, nemusí být boj o osmičku nejlepších ještě ztracen. Záležet bude výhradně na snaze a přístupu…

Jejich úterní výkon do značné míry ovlivnila nervozita. Gottwaldov sice stále vedl a hosté jen dotahovali, příležitosti k rozhodujícímu úderu však domácí promarnili. Své přitom sehrál i výtečný výkon Langa, jenž pochytal doslova, co se dalo. Dvakrát mu pomohla tyč a konečná remíza je ze strany Brna především jeho dílem. Vždyť jen v posledních dvou minutách zneškodnil dvě čisté gólovky.

V dresu Gottwaldova zahrál výborně mladičký Otevřel, z nekompromisní obrany byl nejlepší Stavjaňa, snažil se i Venera. V útoku hodně odevzdal Vlach a nejvíce šancí měla Pelcova řada… Branky stříleli Tomek, Otevřel, Krajč, Pelc, další možnosti – a nebylo jich málo (i ze strany Brna) zůstaly neproměněny. Nezbývá než věřit, že si střelecký prach šetří hokejisté do ligového finiše.

Gustav Bubník (Zetor Brno): Máme radost z bodu, i když jsme chtěli vyhrát. Soutěž je to v této fázi už citelně poznamenaná nervozitou zvlášť u mužstev ze spodní části tabulky, které až do konce ligy čeká spíš boj než hokej. Bylo to vidět i dnes, my jsme měli v závěru více sil než v neděli před vlastním publikem. Štěstí nám však příliš nepřálo.

Nadcházející dlouhá přestávka znamená velký otazník nad budoucí formou všech mužstev. Budeme bojovat dál a rozhodně nechceme sestoupit. I když nemáme tak kvalitní kádr jako Gottwaldov. Problémy máme stále v obraně. Hodně se potýkáme i disciplínou hráčů.“

Zdeněk Uher (TJ Gottwaldov): „Ze všech tří novoročních zápasů se nám ten dnešní povedl nejméně. Jednak už dolehla únava z opakovaného finiše na dvě pětky, který je hodně náročný. Jednak při současné marodce nebyly naše útoky tak kvalitní jako soupeřovy. Zraněného Jiskru dnes Mimochodek nenahradil.

Vlach hrál se sebezapřením, s bolestmi v zádech. Ve třetím útoku zaslouží pochvalu Otevřel. Z dalších odvedla standard jen Pelcova řada. Přesto jsme dlouho sahali po vítězství, ale velkou šanci na výhru jsme za stavu 4:2 promarnili. To bylo ještě 12 minut před koncem zápasu. Pak jsme se naopak bránili. Po vyrovnání se Zetor chytil a nakonec mnoho nechybělo, abychom přišli o oba body. V ligové přestávce nás bude čekat hodně práce.“

26. kolo 12. ledna 1988 Gottwaldov - Brno 4:4 (2:1,1:1,1:2)

Branky Gottwaldova: Tomek, Otevřel, Krajč, Pelc.