Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

1986/1987 Gottwaldov - Litvínov 5:1

Gottwaldovská premiéra jasně naznačila, o co letos půjde. Všichni mají velkou vůli rehabilitovat se za loňský nepodařený závěr sezony. Rozhodčí však budou mít hodně práce udržet místy úspěšné úsilí na začátku sezóny v mezích. V Gottwaldově domácí se čtyřmi útoky a několika ligovými novici proti třem řadám chemiků začali trochu nervózně, čehož už po necelé minutě využil zkušený Růžička v nájezdu z pravého křídla. V tu chvíli ještě na led dopadaly paprsky podzimního slunce a možná, že Svoboda stál trochu v nevýhodném úhlu. Ve 12. minutě hrál Gottwaldov více než minutu přesilovku pět na tři, ale kotouč, který v té době padl za Kapounova záda, nebyl za branku uznán pro postavení jednoho z domácích útočníků v brankovišti.

O pět minut později však pět sekund před ukončením další dvojnásobné domácí přesilovky Santarius vyrovnal. Ve druhé třetině se úsilí a bojovnost domácího celku ještě vystupňovaly. Po dalším vyloučení hodné nečistě hrajícího Procházky využil přesilovku za devatenáct sekund opět Santarlus a od té chvíle nastal boj o každý metr ledu. Na obou stranách byly příležitosti k dosažení dalších branek, pochvalu zaslouží zejména domácí brankář Svoboda, který perfektně dokázal krýt sólo Růžičky, následnou střelu Rosola a pak ještě dva nájezdy Heinische. Na druhé straně však neproměnil dvě výhodné pozice domácí obránce Staviaňa  a Maruška nastřelil bombou Kapounovu tyčku. Superkombinace domácí ho celku a perfektní vyšachování litvínovské obrany znamenaly třetí gól v litvínovské síti a upevnění domácího klidu, zatímco na druhé straně nervozita stále znatelné rostla a Růžička zbytečně protestující po vlastním faulu si vysloužil neobvyklý trest 2+2+10 minut.

Oslabení litvínovského družstva Růžičkou, který byl téměř čtvrt hodiny čisté hry mimo led, udělalo své a sebralo hostům definitivně vítr z plachet. Nápor domácích stále narůstal, nejdříve Santarius dal čtvrtou branku a dosvědčil, že je koncovým hráčem na přesilovky. Právě on totiž dal všechny tři své góly v početní převaze. Necelé dvě minuty před koncem však ukončil skóre svou první ligovou brankou Rýšanek.

HLASY TRENÉRŮ

Ivan Hlinka (Litvínov): Mohu jen poblahopřát domácímu celku k vítězství i dobrému a disciplinovanému výkonu, za který si oba body zasloužil. My jsme doplatili právě na nekázeň jak průběhu hry, tak i při jejím přerušení. Toho se musíme příště vyvarovat. Přesto mám připomínky ke způsobu řízení zápasu, zejména první třetině, kde se projevil měnící se výklad pravidel a rozdílné instrukce sekce směrem k rozhodčím a trenérům. Vrátím se však k hodnocení družstev. U domácích se mi vedle zkušených hráčů líbili i mladíci, jimž nechyběly důraz a odpovědnost, u nás mne zklamal výkon Rosola.“

Zdeněk Uher (Gottwaldov): „Jsem velmi rád, že jsme tak úspěšně vykročili do nové ligové sezóny, navíc proti soupeři, který je velice silný a bude hrát zřejmě o přední umístění. Chtěl bych pochválit všechny hráče za vysokou herní odpovědnost, nasazení,  bojovnost až na „doraz", zejména Maruška, jenž vydržel tempu od začátku do konce, přestože hrál ve dvou útocích! Druhou velkou postavou byl brankář Svoboda, který nás podržel za kritického stavu 2 1 a pomohl tak spoluhráčům zúročit optickou převahu ve druhé třetině. Utkání bylo nejen bojovné, ale přineslo i dostatek hezkých hokejových akcí na obou stranách, což určité ocenili také diváci v hledišti.“

1. kolo: 19. září 1986 GOTTWALDOV - LITVÍNOV 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 17. Santarius (Vlach), 22. Santarius (Pelc, Čech), 36. Vlach (Maruška, Jurík), 41. Santarius, 59. Ryšánek (Kapusta) - 1. Růžička. Rozhodčí: Lípa – Bucala, Janíček. Vyloučení: 6:10, navíc Růžička 10 minut osobní trest. Přesilovky: 3:0. 7500 diváků.

Gottwaldov: Svoboda — Stavjaňa, Albrecht, Sedlák, Kořený, Peterka, Venera — Santarius, Pelc, Čech - Němčický, Vlach, Jurík — Maruška, Dobiášek, Buřič — Ryšánek, Kapusta, Švancar. Trenéři Uher a Maršík.

Litvínov: Kapoun - Macholda, Procházka, Kadlec, Prachař, Weissmann, Karagavriládis — Rosol, Růžíčka, Jeřábek — Razým, Kokrment, Hübl — Mareš, Heinisch, Slunéčko. Trenéři Hlinka a Dům.