1985-1986 TJ Gottwaldov - Trenčín 5:5

Gottwaldov hostil v televizní dohrávce Duklu Trenčín a chtěl se pokusit odčinit poslední porážky na vlastním ledě a prolomit smůlu, která jej až dosud provázela. Nezačal špatně, a i když první šance měli vojáci, střelecky se prosadili dříve domácí ve 4. minutě zásluhou Vlacha, který nejprve ve vlastním oslabení získal vedení a později je potvrdil druhým gólem. Ten padl ve chvíli, kdy na led naskočil vyloučený hráč. Navíc v další přesilovce měli domácí možnost zvýšit své vedení na 3:0, ale nastřelili jen tyč.

Ve druhé třetině se střídaly útoky na obou stranách. Trenčín nejprve snížil Jiroutkem tečovanou střelou z přesilovky na 1:2. Vzápětí však Gottwaldov v početní výhodě po vyloučení Zimy revanžoval a o 44 vteřin později zvýšil na 4:1. Autorem obou branek byl výborně hrající 23letý Rostislav Vlach, který vstřelením čtyř gólů v jednom střetnutí výrazně vyskočil i v ligové tabulce střelců. Pro něj to byl 225. ligové utkání v kariéře. A to ještě třikrát v zápase neuspěl.

Jestliže si ale domácí příznivci mysleli, že je tím o výsledku rozhodnuto, připravila jim závěrečná dvacetiminutovka kruté rozčarování. Do 50. minuty hosté třemi trefami čtvrtého útoku vyrovnali na 4:4 po hrubých chybách gottwaldovské obrany, jejiž nervozita se přenesla na brankáře Svobodu. Ten byl v úvodu zápasu oporou, v prvních dvou třetinách vyřešil řadu nebezpečných situací, ale v závěru střetnutí se mu už tolik nedařilo, kdy třetí a pátý gól šel na jeho vrub.

Ještě jednou šli domácí po střele Jiskry v 54. minutě do vedení, tři minuty před koncem však hosté vstřelili laciný vyrovnávací gól a tak utkání skončilo nerozhodně 5:5. Dodejme, že už potřetí za sebou (v Litvínově, pak v souboji s juniory ČSSR a nyní s Trenčínem) a to svědčí o tom, že se sice zlepšila střelecká koncovka hokejistů TJG, výrazně se však zhoršila jejich obraná hra.

Mužstvu citelně scházejí zranění obránci Albrecht a Sedlák a útočník Santarius, po delší odmlce ještě není ani Robert Svoboda. A v útoku tentokrát chyběl nemocný Dobiášek, takže se muselo hrát jen na tři útočné řady. Závěr zápasu se dohrával na první dvě formace. V průběhu závěrečné třetiny už nehrála ani obranná dvojice Kořený – Majerník. Pochvalu tentokrát zaslouží jen Vlach a Chalánek, ve svém úsilí byli ale hodně osamoceni. Vlachova řada na všechno sama nestačila a hrubé chyby v obraně rozhodly jen o zisku jednoho bodu. TJG v tabulce předstihlo jedenácté Brno.

Dnes večer hrajeme na Kladně, které je bod před námi, v pátek hostíme Plzeň.

Trenéř po zápase:

Ladislav Maršík (TJ Gottwaldov): „Těžko se mi po takovém zápase hovoří. První dvě třetiny byly jasně naše, jenže hokej se hraje šedesát minut a to jsme nedokázali. Remíza je zasloužená, ale my jsme k ní hrubými chybami dopomohli a soupeř jich dokázal využít. Druhý gól byl zbytečný, třetí a pátý padly po chybách brankáře. Pro velkou marodku musíme pořád improvizovat.“

18. kolo: Sobota 23. listopadu 1985 TJ Gottwaldov – Trenčín 5:5 (2:0, 2:1, 1:4)

Branky: 7., 12., 36. a 37. Vlach, 54. Jiskra – 47. a 50. Sýkora, 34. Jiroutek, 46. Talpaš, 57. Černý. Přihrávky: Jiskra 2, Peterka, Maruška, Vlach – Růžička, Kopecký, Sýkora, Hossa, Černý. Rozhodčí: Lípa – Beneš, Grúň. Vyloučení: 4:4. Využití: 2:1. Oslabení: 1:0. Sled branek: 2:0, 2:1, 4:1, 4:4, 5:4, 5:5. Diváků: 3652.

TJ Gottwaldov: J. Svoboda – Stavjaňa, R. Svoboda, Peterka, Venera, Kořený, Majerník – Maruška, Pelc, Čech – Jiskra, Vlach, Raděvič – Chalánek, Kapusta, Václavíček. Trenéři: Uher a Maršík.

Trenčín: Cagaš (41. Hartman) – Paška, Bokroš, Hossa, Medřík, Černý, Marcinko – Božoň, Hazllinger, Pethö – Haščák, Lach, Zima – Kopecký, Jiroutek, Růžička – Hanták, Sýkora, Talpaš. Trenéři: Šejba, Bruk.