1983-1984 Gottwaldov – Litvínov 8:3

K nejdůležitějšímu utkání sezony nastupovali gottwaldovští hokejisté v neděli podvečer před téměř vyprodaným zimákem, ale bez osmi (!) zraněných či distancovaných hráčů. Potřebovali získat bod, aby nemuseli do kvalifikace. Gottwaldov však vítězstvím odsoudil do bitev o udržení Plzeň. "Nadále v ligovém lesku," psal titilek novin regionálního periodika Naše Pravda.

Už ve 14. sekundě mohl skórovat Pelc, po půl minutě Růžička. Hosté nasadili ke krátkému náporu, který domácí bez úhony přečkali a sami přešli do ofenzivy.

V 7. minutě byl vyloučen Koraguvrulidis, Kapounova branka byla v ohni střel, oslabení Litvínov přečkal, ale o šest vteřin později vstřelil Chalánek vedoucí gól. Od této chvíle byla iniciativa na straně domácích. Převahu však vyjádřil až v samotném závěru třetiny. Od 18. do 20. minuty vstřelil Gottwaldov tři branky Dobiášek, Santarius a opět Chalánek, který ve 23. minutě už pečetil hattrick.

Zdálo se, že je rozhodnuto. I když Litvínov před týdnem zcela zvrátil výsledek v Brně z 3:0 na 3:4 během necelé poslední třetiny.

Po pauze sice stačili Litvínovští na branku domácích vždy odpovědět snížením, ale na více zřejmě neměli síly. Nepomohla jim ani výměna brankářů Kapouna za Výborného.

Gottwaldovští v těchto fázích a vůbec v utkání hráli dobře a co je hlavní, dařila se jim koncovka. A to ještě promarnili gólové příležitosti Pelc, Tomek a při sólových nájezdech i Kapusta a Pecivál. Převaha stále narůstala a ve 38. minutě neproměnil další sólo Kořený.

Ve stejném stylu se pokračovalo i v poslední třetině. Veklé šance neproměnili Tomek, Jiskra své sólo a Buřič. Až Pecivál upravil na 7:2. Livínov sice snížil na 3:7, ale poslední slovo patřilo opět Gottwaldovu, který zásluhou Čecha uzavřel výsledek na konečných 8:3. To už přišly velké chvíl i pro brankáře Králíka, který v poslední dvacetiminutovce zneškodnil snad čtyři gólové šance hostů a vysloužil si skandované uznání publika.

Příjemným překvapením byl výkon řady Chalánek-Dobiášek-Buřič, která tentokrát k dobré hře přidala i tolik potřebnou koncovku. Vždyť vstřelila čtyři branky a byly ji připsány tři asistence. A Chalánek, autor hattricku byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu. Oporou byl opět Králík, v obraně vynikl Stavjaňa a dobře si vedl i mladý Čajka.

Vladimír Kýhos (Litvínov): „Utkání jsme hráli bez motivace, protože jsme v minulém kole v boji se Spartou propadli. Psychika hráčů je tedy od pátku na bodu mrazu. Umím se vžít do role hráčů. Faktem zůstává, že jsme po olympijské přestávce zcela ztratili koncentraci.“

Bohumil Kožela (Gottwaldov): „Máme velkou radost. Ze situace, která v průběhu ligy vznikla, to bylo fantastické pozvednutí ze dna. Každý zápas jsme pod hrozbou sestupu hráli křečovitě. Jsem rád, že k tomuto úspěchu nám pomohli i mladí. Ve střetnutí s Litvínovem hráči odvedli maximum. V samotném závěru soutěže postihla další vlna marodky (Mezek, Vodák, Albrecht) dokázalo i torzo mužstva doplněno mladými hráči, pozvednout prapor v téměř beznadějné situaci a v hodině dvanácté prokázat své skutečné ambice.“

44. kolo: 22. dubna 1984 Gottwaldov – Litvínov 8:3 (4:0, 2:2, 2:1)

Branky: 9., 20., 23. Chalánek, 33. a 58. Čech, 18. Dobiášek, 20. Santarius, 42. Pecivál – 24. a 34. Koraguvrulidis, 53. Svoboda. Nahrávky: Jiskra, Tomek po 2, Buřič, Chalánek, Dobiášek – Šulc, Růžička, Tarant. Kokrment. Rozhodčí: Šubrt, Caban, Kriška. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváků: 8000. Sled branek: 5.0, 5:1, 6:1, 6:2, 7:2, 7:3, 8:3.

Gottwaldov: Králík – Stavjaňa, Zavrtálek, Čajka, Venera, Sedlák, Peterka – Tomek, Pelc, Čech – Chalánek, Dobiášek, Buřič – Santarius, Jiskra, Pecivál – Hulva, Kapusta, Kořený. Trenéři: Maršík, Kožela.

Litvínov: Kapoun (21. Výborný) – Koraguvrulidis, Kadlec, Macholda, Uvíra, Chuchet, Procházka – Jeřábek, Růžička, Zima – Svoboda, Kokrment, Tarant – Chabroň, Kýhos, Kašťák – Tábor, Vozák, Helmisch. Trenéři: Kýhos, Pospíšil.

Autor: -ma- a Daniel Ostrčilík s využitím archívů