1982-1983 Gottwaldov – Pardubice 8:7

V čase 59:44 to bouchlo! Svou devatenáctou trefou v sezoně s nadsázkou zbořil zimní stadion. Šestnáct vteřin před koncem rozhodl svým druhým gólem v zápase útočník Gottwaldova Pavel Mezek (2+1) o výhře 8:7 nad Pardubicemi a přiblížil svůj tým k záchraně v nejvyšší soutěži. „Střelecká pochoutka,“ psal Československý Sport po patnáctigólové přestřelce. Po nedávném hattricku (3+1) proti Vítkovicím (12:4) prožil Mezek opět bodově plodný večer.

Opět vyprodané ochozy devítitisícového „kotle“ byly nejdříve překvapeny pardubickou sestavou, v níž vedle zraněných Kaďouska a Dinise chyběl i mladý reprezentační brankář Hašek, který posílil ligový dorost ve finále přeboru ČSR v Prostějově.

Druhé nemilé překvapení se zrodilo už po 28. vteřinách hry, kdy první nájezd Tesly zúročil střelou mezi Podešvovy betony Kopecký. Když po pěti minutách prostřelil z těžkého úhlu po otočce Podešvu Šejba, ochránce domácí svatyně dobrovolně přepustil své místo Nuzikovi.

Ani ten se příliš nerozkoukal a kotouč byl za jeho zády potřetí.

Tribuny ztichly, následně se ozval ohlušující pískot. Po malátném výkonu bez bojovnosti a po fatálních chybách si však tuto sprchu zasloužil.

Za 15 vteřin od třetího gólu Tesly se Mezkovi konečně podařilo poprvé překonat Kečkese a zavelel k domácí zteči. V rozpětí 82 vteřin už bylo vyrovnáno. Zvýšili tempo i důraz a po brankách Čecha a Holáně se začínalo znova už jen se třemi formacemi.

Druhá třetina byla takřka zrcadlovým obrazem první třetiny. Nejen, že skončila stejným poměrem branek, ale i tím, že se hrál útočný, rušný a rychlý hokej pro diváka kořeněný opravdu pěknými brankami.

Odborníci se však zejména u domácích nestačili divit sériím chyb v rozehrávce, které bystří útočníci hostů vtipně proměňovali. Pardubice opět vedly 5:3, poté však přišla tříbranková série domácích. Navíc Vodák neproměnil sólo v oslabení. Pozoruhodný byl výsledek první domácí přesilovky, kterou bombou od modré využil Kocián už po třech vteřinách. Tesla, která v úvodu druhé třetiny neproměnila před prázdnou domácí klecí vyloženou šanci Veithem, však do druhého houkání přece jen stačila vyrovnat.

Dramatický, otevřený hokej pokračoval i v závěru, kdy se v domácí brance znovu objevil Podešva. Gottwaldovští nakonec vyhráli díky proměněným přesilovkám. Vyloučení Novotného využil za 1:15 minut Čech a i když Levinský ze shluku znovu vyrovnal, poslední slovo po ostřelování pardubického gólmana přece jen patřilo domácím. Po vyloučení Čecha rozhodl Mezek.

39. kolo: 4. března 1983 TJ Gottwaldov – Tesla Pardubice 8:7 (3:3, 3:3, 2:1)

Branky: 8. a 60. Mezek, 11. a 51. Čech, 12 a 31. Holáň, 32. Pecivál, 35. Kocián – 8. a 22. Veith, 24. a 54. Levínský, 1. Kopecký, 6. Šejba, 36. E. Musil. Nahrávky: Pelc 2, Maruška, Venera, Skála, Čech, Sedlák, Mezek – Bažant, Veith, Janecký, Seidl, Čech, Šejba. Rozhodčí: Jirka – Furmánek, Lipina. Vyloučení: 3:4. Využití: 3:0. Sled branek: 0:3, 3:3, 3:5, 6:5, 6:6, 7:6, 7:7, 8:7. Diváků: 9000 (vyprodáno).

Zdeněk Uher (Tesla Pardubice): „Utkání bylo poznamenané spoustou hrubých chyb v obranné činnosti obou soupeřů. O naší nešťastné porážce rozhodly dva momenty. Absence Haška v brance, kterého Kečkes přece jen nenahradil. A vaše zúročené přesilovky. Citelně nám chyběli Kaďousek a Dinis, takže jediný Veithův útok mohl hrát v obvyklém složení. Co říci k obrazu hry? Diváci si rozhodně přišli na své. My trenéři už mnohem méně. Výsledek hovoří sám za sebe. Snad stojí za zmínku, že tolik branek jsme letos ještě nedostali.“

Zdeněk Haber (TJ Gottwaldov): „Na Teslu jsme se připravovali pečlivě a moc jsme chtěli vyhrát. Přesto náš dnešní výkon nesnese srovnání s tím, jichž viděly v lednu Pardubice. Na většině obdržených gólů se podepsali naši brankáři a v obraně se zjevovala okénka nevídaných rozměrů. Z toho radost samozřejmě nemáme. Ani útočné akce nebyly tak plynulé, jak jsme očekávali. Vezmeme-li do úvahy že hostům v útoku všechno, na co sáhli, je naše vítězství malým zázrakem. Vždyť za stavu 0:3 už někteří naši hráči pomalu skládali zbraně. Naštěstí byli i takoví, jejichž vůle po úspěchu neznala mezí. Především díky jim jsme pro tentokrát z nejhoršího venku.“