1979/1980 Gottwaldov - Ústí nad Labem 7:3

Z Ústí nad Labem si gottwaldovští hokejisté přivezli slibný náskok do odvety, mohli nastoupit s čistým vědomím. Na druhé straně šlo ovšem oběma soupeřům skutečně o mnoho a čekal se úporný boj na ostří nože.

Trenéři Gottwaldova měli konečně k dispozici všechny hráče a k utkání nasadili nejsilnější možnou sestavu. Začátek střetnutí byl nečekaný. Už ve 3. minutě vstřelil Jabcon zadovkou vedoucí branku a o několik vteřin později zvýšil Karolák na 2:0. stadion bouřil, ovšem ne na dlouho.

Gottwaldov laciný náskok ukolébal a začal chybovat. Soupeř toho bleskově využil a do konce třetiny vyrovnal a ve 21. minutě už dokonce vedl.

Domácí se probrali a ukázkovým gólem Jabcona vyrovnali. A když pak Podešva zlikvidoval sólo Buriana a o chvíli později Veselý upravil na 4:3, ústeckým povolily nervy. Dobře chytajícího Cimburka vystřídal Hnidek, který hned z první střely přepustil laciný gól z hole Karoláka. Od této chvíle kontroloval Gottwaldov hru.

V závěru už byli domácí suverénní. Pecivál s Michalovským přidali dva góly jako z učebnice. Nebýt zranění Lešky ze 47. minuty, který opustil stadion na nosítkách, mohla být spokojenost stoprocentní. Přitom trvalo hodně, než rozhodčí hru přerušil a nechal ho odvézt.

Do rozhodující fáze sezony, ke kvalifikaci s Dubnicí postoupili Gottwaldovští bez ztráty „kytičky“ a mají celý týden na to, aby zahojili šrámy a vyladili herní slabiny.

Pochvalu za bojovnost si zaslouží celý kolektiv, zvlášť velkou radost jsme měli ze Štefana Jabcona a Gilberta Karoláka, kteří měli přípravu komplikovanou zraněními. Z Karolákovy obětavosti a nasazení si mohou vzít příklad všichni spoluhráči a Jabconova snaha i tah na branku byly obdivuhodné. Líbili se i Pecivál, Michalovský, Vodák, Leška a další. Po nešťastných brankách se rozchytal i Podešva.

K zajímavostem zápasu patřily tři „slepené“ dvojice branek ve třetí, 35. a 50. minutě hry. I to, že se střelecky uplatnili především rekonvalescenti. Ve hře vítězů byla sice ještě řada nedostatků, především v obraně a zbytečném otálení ve vlastní třetině, nicméně je výsledek naprosto spravedlivý a znamená pro Gottwaldov postup do finálového souboje s Dubnicí.

Mareš (trenér Ústí nad Labem): „Prohráli jsme si postup už doma, ale myslím si, že jsme o tolik branek horší nebyli. Kvalifikace je nesmyslná, hrajeme o 60 bodů v sezoně a poté jedno, dvě utkání nevyjdou a všechno je ztraceno. Z našich se mi líbili Biskup, Obrtník, Vícha, z Gottwaldovských Karolák, Hanačík, Michalovský a Vodák.

Bohumil Kožela (trenér Gottwaldova): „Po vedení 2:0 a hlavně laciném vyrovnání na 2:2 jsme začali hrát křečovitě a až závěr nám vyšel. Uspokojila mě bojovnost. Z hráčů těžko někoho zvlášť jmenovat. I když se některým nedařilo, jak by si přáli, bojovali. Horší to bude s dalším startem Lešky, který má potíže s meniskusem nebo vazy.

Finále o titul přeborníka ČSR 2. zápas: 12. března 1980 TJ Gottwaldov - Slovan Ústí nad Labem 7:3 (2:2, 3:1, 2:0)

Branky: 3. a 23. Jabcon, 3. 35. Karolák, 34. Veselý, 50. J. Stuchlík, 51. Pecivál - 11. Biskup, 10. Davídek, 21. Hejduk. Rozhodčí: Filip - Munialek, Slezák. Vyloučení: 4:4, navíc Michalovský a Pikhart po 5 minutách. Využití: 1:0. Zásahy brankářů: Podešva 26 (8, 6, 10) - Cimburek 19 (10, 9), od 34. minuty Hnidek 16 (6, 10) Diváků: 8500.

TJ Gottwaldov: Podešva - Karolák, Albrecht, Hanačík, Michalovský, Sedlák, Venera - Vodák, Leška, Jabcon - Veselý, Stuchlík, Čech - Jiskra, Pecivál, Pavlík. Připravení byli Gáj, Zavrtálek, Dočkal a Vala.

Slovan Ústí nad Labem: Cimburek (34. Hnidek) - Davídek, Biskup, Vašek, Hofman, Kůrovec, Obrtlík - Burian, Nošan, Hlaváček - Bouchner, Pikhart, Hejduk - Vícha, Mikeš, Ibermajer - Hejkal, Chlpač. Trenér: Mareš.