1969-1970 Gottwaldov - Slovan Bratislava 2:3

Pro domácí to bylo nešťastné zahájení nového ročníku, neboť si zasloužili alespoň nerozhodný výsledek. Opět se ukázalo, že mužstvo umí na soupeře „zadupat“, ale bez konečného efektu. Stalo se už tradicí, že střetnutí gottwaldovských a bratislavských hokejistů přinášejí vždy zajímavé okamžiky a vzruch před oběma brankami. Bylo tomu tak také v úterý.

Gottwaldov se také ujal vedení. Škoda jen, že útočníci před Dzurillou ztráceli přehled a nedokázali náskok zvýšit. Bylo to tolik potřebné pro uklidnění kolektivu. Další minuty boje totiž ukázaly, že gottwaldovská obrana přece jen není na takové výši, aby se nedopouštěla mnohdy až školáckých chyb. Nejvíce překvapilo, že na tom měli podíl všichni, i ti, kteří jsou v širší nominaci pro družstvo ČSSR. Když k tomu přidáme i dva slabší okamžiky Valáška (při první i druhé brance), pak máme jednu z příčin porážky. To na druhé straně Dzurilla dělal divy (i když se někdy zdálo, že má plnou nůši štěstí).

Pozorně střežil prostor před brankou a navíc využíval každé příležitosti k rychlému založení protiútoku rozehráním kotouče hokejkou. On a Nedomanský byli ústředními postavami bratislavského kolektivu. Co však nejvíce překvapilo, byla skutečnost, že i další hráči, byť jsou v mužstvu nováčky, zachovávali klid a byla u nich vidět určitá koncepce hry. Gottwaldovským rozhodně nelze upřít snahu. Ten nástup do závěrečné třetiny byl mohutný. Dvě útočné formace Bavor, Vašek, Heim a Maršík, Kožela, Bršlica dělaly, co bylo v jejich silách. Nebylo to marné, už ve 44. minutě byl stav - 2:2.

Pak však opět nastal zlom, neboť o tři minuty - později hosté zvýšili na 3:2 a měli dostatek přehledu a také štěstí, aby tento stav ubránili. Doslova v poslední vteřině Bratislavu, při power-play domácích zachránila od vyrovnání tyč.

To už je sport Gottwaldovské za tento výsledek rozhodně nelze zatracovat. Myslíme si, že spíše naopak: hráči potřebuji povzbuzení. Vždyť těch 9000 diváků, kteří byli v kryté hale, si jistě vzpomene, jak domácí zapnuli, když se ochozy ozvalo: „Hoši, do toho". Bylo to, jako povzbuzující injekce. A tak by to dnes, v pátek, mělo znít opět, když budeme v hale hostit brněnskou Kometu, Ta v prvním kole odpočívala po náročném zájezdu do Švédska.

1. kolo 23. září 1969 TJ Gottwaldov - Slovan Bratislava 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Branky: 19. Heim. 44. Vašek (na oba góly nahrál Bavor) - 26. Nedomanský, 27. Kužela, 47. Miklošovič. Vyloučení 2:3. Využití: 0:0. Gottwaldov: Valášek - Jenáček, Šíma, Svoboda, Zajíček, Tornaník, Herčko - Maršík, Kožela, Přikryl, Bavor, Poláček, Heim, Bršlica, Vašek, Koutný.