1967/1968 Gottwaldov - Košice 5:3

Po 40 minutách opouštěla část diváků poklidné hlediště. Čtyřbrankové vedení  - a v televizi rozloučení „abonenta“, kde se všeobecně očekával další zvrat. Zatímco v seriálu k němu (k všeobecnému zklamání nedošlo, bylo k němu hodně blízko na gottwaldovském ledě. Technika versus dravost a zbrklost, by mohl znít další z titulků. Ano, u domácích hokejistů zpočátku rozvaha, jednoduchost a vtipné vytváření pozic před Holečkovou klecí Poláčkem a Vodákem. A zejména přehled i účelné měnění tempa při přesilovkách a výborné držení kotouče i ohrožování Holečka při vlastních oslabeních Bavorem a brankou Kašťáka. Štemprokův tým měl od začátku velkou bojovnost. Naladil střetnutí do vysokého tempa a mocně ohrožoval se sebezapřením chytajícího Valáška, jemuž v pátek sundali sádru ze zlomeného malíčku na levé ruce. V průběhu zápasu mu jej musel lékař znovu zmrazovat a spolu se závěrečnou sirénou byla připravena i nová dlaha a sádra.

Košičtí však dokázali i přes jeho výborný výkon „spálit“ tolik příležitostí vlastní zbrklostí, že to až zaráželo. Trenér Štemprok to přičítá fyzické únavě po nešťastné porážce se ZKL: Navíc se už téměř tradičně nedařilo v Gottwaldově Holečkovi.

Výkon domácích, kteří se museli obejít bez nemocného Josefa Kožely, neznamená, zda únavou nebo jistým náskokem klesl v posledních 20 minutách o třídu. Kdyby v těchto fázích měli zejména Brunclík a Faith více klidu, kdoví, jak to všechno dopadlo. Závěr patřil rozhodčímu. Rozhodně jsme už Czerného viděli pískat mnohem lépe. Místy hru zbytečně pouštěl a pak po nepotrestaném najetí bruslemi Zupky do ležícího Pokorného a dvojnásobnému krosčeku na Šímu vznikly na ledě i v hledišti zbytečné bouřky. Ti nejlepší si zasloužili sladkou odměnu. Brankář Valášek, obránce Šíma a útočník Bavor dostali obrovské makové rohlíky a dorty z gottwaldovských pekáren a cukráren. Sladké jsou prý dobré na nervy.

Ladislav Štemprok (Košice): Košické mužstvo nastupovalo k utkání nervózní, pravděpodobně je velmi psychicky vyčerpal zápas se ZKL Brno. Neproměnili jsme vyložené šance a tak jsme prohráli. Mohli jsme si však také odvézt i dva body.“

Vladimír Kobranov (Gottwaldov): „Nevím, proč jsme hráli ke konci střetnutí tak špatně. Vždyť za stavu 5:1 nelze hovořit o nervozitě. Hokej dělá jednoduchost a rychlost, ne sóla a osobní potyčky, jejichž jsme byli svědky v poslední třetině. Byl to z našich nejslabších zápasů této sezony.“

29. kolo: 2. března 1968 Gottwaldov - Košice 5:3 (3:1, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: Poláček 2, Heim, Bavor, Kašťák (Vašek, Baumruk, Trtílek, Šíma, Vodák) - Rys, Zupka, Závěšický (Faith). Rozhodčí: Czarný - Kumo, Vavřík. Vyloučení: 6:6 (poslední z nich Kiš vyloučen současně se závěrečnou sirénou). Využití: 2:0. Oslabení: 1:0. Zásahy brankářů: Valášek 38 (10, 18, 10) - Holeček 37 (10, 9, 13). Diváci: 5500.

TJ Gottwaldov: Valášek - Hanačík, Šíma, Pokorný, Svojše (od 21. Landa), Maršík, Přikryl, Vodák, Kašťák, Poláček, Trtílek, Bavor, Vašek, Heim (8. Baumruk). Trenér: Vladimír Kobranov.