1963-1964 TJ Gottwaldov – Slovan Bratislava 3:6

Poznámka na úvod: Dnes už můžeme s určitostí napsat, že právě tehdy legenda československého hokeje, odchovanec Hodonína, tehdy v dresu Slovanu Bratislava Václav Nedomanský vůbec poprvé v seniorské kategorii přijel do tehdejšího Gottwaldova...

Ani střelecká forma Karla Trtílka nepomohla hokejistům Gottwaldova ukončit sérii porážek. V domácím zápase proti Slovanu Bratislava překonal Vladimíra Dzurillu dvakrát a o hattrick ho připravila tyč. Celkem nastřílel od svého příchodu už šest gólů v sedmi zápasech. Spolupráce s jinými brněnskými kumpány Maršikem a Klímou mu prospívá. Ani oni však nezabránili šesté porážce v řadě.

Přitom Gottwaldo vedl v 15. minutě právě po gólech Trlílka 2:0 a to ještě neproměnili několik šancí. Ve druhé třetině však hosté dokonale otočili výsledek čtyřmi góly. Hrubé chyby domácí obrany přineslo vyrovnání a nešťastná třeti branku po střele Nedomanského si nešťastník Kožela srazil do vlastní branky a tím definitně zlomil utkání.

Poslední část hry byla již neurovnaná a vzruch přinesla teprve 52. minuta, kdy po vyloučení tří gottwaldovských hráčů za sebou, vstřelil Čapla pátou branku hostů. Dvě poslední vyloučení Maršíka a Trtílka rozhodčím Pochopem byla více než problematická a vyvolala zbytečnou bouři v jinak naprosto objektivním hledišti. Znamenala asi čtvrthodinové přerušení hry, kdy diváci „ustlali“ led hramadou papírků a dokonce vypadly i pojistky. Problematická byla i výzva místního rozhlasu, snažící se označit za pachatele studenty ze Slovenska, vydatně fandící Slovanu.

Ještě v poslední minutě utkání padly dvě branky, po jedné do každé sítě. U domácích měl tentokrát Přecechtěl dvě okénka, která znamenala dvě branky. Z obrany vynikl obětavostí Heller, slabě zahrál B. Kožela. Z útočníků je třeba pochválit autora dvou gólů Trtílka. U hostů výborně chytal Dzurilla. Z obránců hráli nejlépe G. Gregor a Čapla, z útočníků se nedařilo Golonkovi, který navíc nevhodným vystupováním si vysloužil desetiminutový trest.

Po porážce byl Gottwaldov předposlední s deseti body před šestibodovým Chomutovem.

Pro zajímavost: Návštěva kola? 96 179 diváků.

Letošních 126 ligových zápasů na 12 stadionech vidělo celkem 965 854 diváků, což je průměr 7865 na jedno utkání. Po posledním kole se přece jen asi dočkáme rekordního milionu.

21.kolo: 10. prosince 1963 TJ Gottwaldov – TJ Slovan CHZJD Bratislava 3:6 (2:0, 0:4, 1:2)

Branky:Trtílek 2 a Jos. Kožela – Zábojník 2, Kordiak, Nedomanský, Čapla, Golonka. Vyloučení 6:9, Pohár slušnosti 15:26 (3 b. Obecenstvo), přesilovka 1:1, akce brankářů: Přecechtěl 41 (10,14,17), Dzurilla 40 (13,14,13), diváků 6 139.

TJ Gottwaldov: Přecechtěl – Heller, B. Kožela, Kozel, Charous - Führich (od 41. Karlík), Stuchlík, Bršlica – Maršík, Klíma, Trtílek – Vaďura, J. Kožela, Černý. Trenéři: Matějů a Hrbáček.

Slovan Bratislava: Dzurilla – F. Gregor, Gabriš, Čapla, Houška – Starší, Golonka, Černický – Kordiak, Nedomanský, Grandtner – Michalec, Fako, Zábojník. Trenér dr. Jančuška.

Autor: Daniel Ostrčilík využitím archívu (Československý sport). Připravil a přepsal: Pavel Janošek