1963-1964 Litvínov - Gottwaldov 5:3

Osmá porážka za sebou dostává hokejisty Gottwaldova do svízelné situace. Souboj o desáté, první nesestupové místo mezi ševci a Litoměřicemi právě začal. Hokejisté Gottwaldova opět ztratili v bitvě proti Litvínovu. Ovšem i porážka přinesla naději. Minimálně bod nebyl daleko.

Hosté se ujali vedení v deváté minutě Černým. Po problematickém vyloučení B. Kožely se domácím podařilo v přesilovce vyrovnat na 1:1 a ještě před koncem první třetiny zvýšit Walterem na 2:1.

Stejný obraz hry byl i ve druhé třetině, kdy po vyrovnané hře na obou stranách vsítili domácí jednu branku. Na začátku poslední třetiny zvýšili Litvínovští už na 4:1, avšak vzápětí inkasovali v jedné minutě dvě branky z holí Heima a B. Kožely.

Teprve v závěru si zajistili domácí konečné vítězství. Ještě za stavu 5:3 měli naši vyloženou brankovou příležitost, když vysunutý Trtílek stáhl na sebe celou domácí obranu, přihrál volnému Klímovi a ten nastřelil jen tyčku prázdné litvínovské branky. Rovněž Heim neproměnil vyloženou pozici hned ve druhé minutě. Naše mužstvo bylo oslabeno ve 38. minutě odstoupením Hellera pro zranění, takže dohrávalo pouze se třemi obránci.

Výkon Gottwaldova v sobotním zápase byl k nepoznání. Ve srovnání s posledními utkáními na domácím ledě nebo vyjádřit to nějak číselně, pak by se dalo mluvit o dvě stě procent dřívější „normy“ bojovnosti. Snaha a vůle všech po vítězství si zasloužily nejméně remízu. Hra se mužstvu dařila, přinesla nové důkazy o rezervách v kolektivu.

Zlepšila se nátlaková hra, přibylo tvrdosti v rámci pravidel (vyloučení 1:1). Trenér správně rozpoznal, že je třeba více využívat hry obránců a jejich střelby. Všechny tři branky Černého, B. Kožely a Heima padly po dorážkách tvrdých střel.

Ligový debut si odbyl Pokorný. Mladý obránce prokázal řadu předností v poziční hře, přesné přihrávce i střelbě, zlepšit ještě musí blokování střel. Velmi dobře zahráli Přecechtěl, Karlík, zlepšil se Stuchlík, výborný výkon podal Číž.

23. kolo: 11. ledna 1964 Litvínov - Gottwaldov 5:3 (2:1, 1:0, 2:2)

Branky: Walter 2, Mokrý, Štěrba, Kalina – Černý, B. Kožela, Heim. Rozhodčí Pokorný a Jirout. Vyloučení 2:1, přesilovka 1:0. Zásahy brankářů Bruk 28 (11, 9, 8), Přecechtěl 59 (18, 22, 19). Diváků: 3 000 diváků.

Litvínov: Bruk – Svojše, Kýhos, Dům, Beránek- Kalina, Walter, Štěrba – Zíma, Čechura, Hudec – Štrůbl, Hroch, Mokrý. Trenér G. Bubník.

Gottwaldov: Přecechtěl – B. Kožela, Karlík, Heller, Pokorný – Číž, Stuchlík, Heim – Maršík, Klíma, Trtílek – Vaďura, J. Kožela, Černý – Führich. Vedoucí Matějů.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím archívů (Československý Sport, Naše Pravda). Připravil podklady a přepsal: Pavel Janošek.