1963-1964 Gottwaldov – Dukla Jihlava 2:7

Nejsou vojáci jako vojáci. Když hokejisté Gottwaldova porazili „bažanty“ z Litoměřic, proti jihlavské Dukle fanoušci doufali, že duel nebude jednoznačnou záležitostí. Ovšem rozdíl mezi vojenskými týmy je značný. Triumf Dukly 7:2 řídil čtyřmi góly kanonýr Dukly Jan Klapač.

Jihlavské mužstvo hned od začátku sevřelo domácí hráče drtivým náporem, Gottwaldovští však vydrželi v prvé třetině důsledně bránit na modré obranné čáře.

Ve 25. minutě se podařilo domácím vyrovnat na 1:1 a pak měli celou čtvrthodinu drtivou převahu. Obléhali klec Podhorského, avšak zoufale bezvýsledně. Branka nepadla, naopak ze čtyř rychlých protiútoků proměnili vojáci dva a Gottwaldov se položil na lopatky tak snadno a rychle, jak to nikdo neočekával.

Nešťastná druhá branka Jihlavy na 2:1 po této převaze Gottwaldova, kterou zaznamenal po chybě domácí obrany Klapáč, zlomila bojovnost Gottwaldovských a v poslední části hry už bylo bruslařsky zdatnější a hlavně rychlejší jihlavské mužstvo pánem na ledě, neboť soupeř už nestačil se silami.

V obraně se jeví již poněkolikáté jako největší nedostatek malá pohyblivost, složité rozehrávání z obranné třetiny a slabá hra tělem. Z jihlavského celku vynikla obrana Poláček – Šmíd a kromě Klapáče také celá první útočná řada. Druhý útok s reprezentanty Hrbatým a Cvachem se prosadil až v závěru zápasu.

Rozpaky pociťujeme zvláště z opakovaných starých chyb v obraně. Zadní řady zůstávají osamoceny, útočníci jim vypomáhají jen zřídka. Tím vzniká obranná zeď značně zubatá, drolící se navíc pod pomalým a statickým pojetím bránění. Mužstvo se tím bezděčně vrátilo k chybám z prvních zápasů. Ukázalo se, že rychlý dravý soupeř bude mít zatím proti nováčkovi prvé ligy výhodu, narazí-li na koncepci příliš otevřené hry. K výkonu mužstev. Jihlavští převyšovali soupeře nejen v rychlosti a technice, ale i přehledem po celém kluzišti.

Hráči lehkomyslně ztráceli kotouče z těžce vybojovaných soubojů, hráli víc silou než vtipem a velkou vůlí po vítězství až příliš brzy vyměnili za smíření s porážkou. Slabinou je rovněž dlouho připravovaná střelba. Z útočníků uspokojili jen lepšící se exbrněnští hráči Klíma s Maršíkem a i přes inkasované góly Přecechtěl v brance.

7. kolo: 23. října 1963 TJ Gottwaldov – ASD Dukla Jihlava 2:7 (0:1, 1:2, 1:4)

Branky: Klapáč 4, Hrbatý, Doleží, Cvach – Stuchlík, Kovačič. Asistence: Guryča, J. Holík, Suchý. Rozhodovali Moravec a Bártík. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Zásahy brankářů: Přecechtěl 33 (14-7-12), Podhorský 20 (5-11-4). Přihlíželo 8 385 platících diváků.

TJ Gottwaldov: Přecechtěl – B. Kožela, Heller, Kozel, Charous – Číž, Stuchlík, Černý – Maršík, Klíma, Vaďura – Heim, J. Kožela, Kovačič. Trenér Kobera.

Dukla Jihlava: Podhorský – Poláček, Šmíd, Lindauer, Suchý – Klapáč, Jar. Holík, Jiří Holík – Hrbatý, Farda (Guryča), Cvach – Elbl, Závěšický, Doleží. Trenér Pittner.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím archivu Naše Pravda a Československý sport. Zpracoval: Pavel Janošek.