1963-1964 Gottwaldov – Chomutov 5:1

Šlo o všechno. Tribuny měly praskat ve spárech a lidé v ochozech měli v emocích prožívat souboj svých hokejistů o záchranu. Leč, nestalo se...

Místo naplněných ochozů sledovalo další existenční zápas o setrvání v nejvyšší soutěži proti Chomutovu jen 2 600 diváků. Důvod? Zřejmě mizerný výkon a porážka v posledním zápase s Litoměřicemi. Ti příchozí trpěli až do poloviny zápasu.

Nešťastně ztracený zápas ležel na domácích hokejistech jako stín. Laviny prudkých nájezdů na Weberovu branku končily buď opět v rozích kluziště, nebo na chráničích dobře bránících chomutovských obránců v čele s reprezentantem Andrtem. Weber sám pak v této úvodní části hry schytal co se dalo. A tak pilné a bleskové meziměstské hovory propojované mezi Ústím nad Labem, Plzní a Gottwaldovem neříkaly nic jasného. Jen dva a půl tisíce diváků věrně povzbuzovalo své mužstvo a po nepřesných přihrávkách a nedůrazných akcích propukalo v pískot. Na štěstí období mezi 29. a 34. minutou přineslo uklidnění a tři pěkné branky do Weberovy sítě. V těch chvílích jako by se něco zlomilo. Zejména druhá Klímova řada přímo hýřila kombinací „naslepo“.

Nejprve ve 29. minutě Heim doklepl vyražený kotouč, o minutu později pláchl střelecky disponovaný Trtílek a ujal se i Koželův bekhend. Ve třetí třetině sice hosté hned v 1. minutě Růžičkou snížili, ale ve 43. minutě vypíchl touš Trtílek, prudce zaútočil a jeho střela v plné jízdě znamenala vedení 4:1. Stále se lepšící obránce Pokorný v 7. minutě prostřelil obranu hostů a uzavřel letošní skóre na domácím ledě pátou brankou a pečetil zasloužené vítězství nad družstvem, odsouzeným k sestupu již několik kol.

Výkon domácích nejvěrnější příznivce rozhodně nenadchl, ale přesto po vstřelených brankách sebedůvěra o něco vzrostla. Před výborným Přecechtělem, který dokázal, že jeho nominace do národního celku ČSSR v závěru letošní sezóny je oprávněná, hráli dobře hlavně Heller s Pokorným. Také Charous po dlouhé přestávce znovu přesvědčil o své bruslařské rychlosti. Od druhé části hry hrála výborně druhá útočná řada, jejíž některé akce byly odměněny potleskem. V prvém útoku se nedařilo Čížovi, ve třetím útoku pokazil J. Kožela, co se dalo a byl v závěru správně vystřídán Kozlem, vedle kterého se hrálo lépe i Černému. Rozhodčí neměli mnoho práce, zastali ji celkem s úspěchem.

Všichni tři z konce tabulky mají před posledním kolem naději zachránit se, všichni mohou ještě sestoupit. Relativně nejhůře je na tom ovšem Gottwaldov. Ten je odkázán na náhodu a kalkulaci, že Litoměřice budou v Litvínově jen remizovat nebo Plzeň prohraje v Chomutově. Takto se dá ovšem uvažovat jen v tom případě, že naši chlapci získají proti VŽKG v Opavě oba body. Před posledními zápasy má totiž Plzeň 25, Litoměřice 24 a Gottwaldov 23 bodů. Konečný verdikt budeme znát už zítra večer v 21:30 hodin.

31.kolo: 1.3. 1964 TJ Gottwaldov – TJ VTŽ Chomutov 5:1 (0:0, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 29. Heim, 30. Trtílek (Maršík), 34. B. Kožela, 43. Trtílek (M. Klíma), 47. P. Pokorný - 41. Růžička (5/4). Rozhodčí: inž. Baťa, Pažout. Vyloučení: 2:4 (Číž, B. Kožela – Bendl, Innemann, Břešťan, Komárek). Využití: 1:1. Diváci: 2 502. Trestné minuty: 4:8.

TJ Gottwaldov: Přecechtěl - Heller, Pokorný, B. Kožela, Charous - Číž, Stuchlík, Heim - Maršík, Klíma, Trtílek - J. Kožela (54. min. Kozel), Vaďura, Z. Černý. Trenéři: Matějů a Pantůček.

VTŽ Chomutov: Weber – Andrt, M. Kolář, Bendl, Innemann – Růžička, J. Klíma, Novotný – Komárek, Volák, Volkotrub – Břešťan, Urbanec.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím archívů (Naše Pravda, Československý sport). Připravil: Pavel Janošek