1963 - 1964 VŽKG Ostrava – Gottwaldov 5:7

Pečlivě propojené telefonní linky mezi Chomutovem, Litvínovem, Gottwaldovem a Opavou, tranzistorové příjímače všeho druhu byly zapnuty. Dokonce i na střídačkách.

Jenže pět minut před koncem se přímá reportáž Československého rozhlasu z Litvínova přerušila.

Dramatické vyvrcholení sezony dostalo infarktovou koncovku.

Domácí sice vedli nad Litoměřicemi rozdílem dvou branek, ale v hokeji může nastat zvrat v jediné minutě, natož v pěti! Tisíce příznivců v Gottwaldově a širokém okolí uklidnily až rozhlasové zprávy po 22. hodině:

První liga hokeje bude v Gottwaldově i na rok, s Chomutovem sestupuje Dukla Litoměřice!

Ať už byly komentáře v rozhlase a tisku jakékoliv, věříme slovům zasloužilého mistra sportu Václava Pantůčka:

„Gottwaldovští podali snad nejlepší výkon, jaký jsem od nich viděl. Hráli kolektivně, s maximálním úsilím i pozorností.“

Reportáž novináře Naší Pravdy Vladimíra Vojty: drama! Vypnuli rádio. Jak hrají?

Domácí Opavu sice dostal do vedení ve 12. minutě Tomášek, ale ještě do první pauzy Gottwaldov otočil výsledek. Nejprve v 16. minutě Trtílek s pomocí Kaspera vyrovnal, následně o dvě minuty později Heim proměnil sólo.

Gólové hody na výborně upraveném ledě pokračovaly i v polovině zápasu. Ve 28. minutě Richtár vyrovnal na 2:2, jenže o minutu později vrátil ševcům vedení Maršík, aby ve 31. minutě Černý příklepem od modré čáry zvýšil na 4:2.

Ve 45. minutě pak využil přesilovku Stuchlík (5:2), jenže Opava se nezabalila a B. Berek snížil na 3:5. Šest minut před koncem byl Maršík na konci nádherné akce s Klímou – 6:3. Opava však dvěma góly v 56. a 57. minutě Gelnara snížila na 5:6.

Razítko záchraně v soutěži tak dal v 59. minutě v přesilovce nádhernou ranou od modré čáry Heller – 7:5 a nejvěrnější příznivci z Gottwaldova, kteří se mísili mezi dvěma tisícovkami diváky, mohli slavit.

32.kolo: 4. března 1964 (krytá hala Opava) TJ VŽKG Ostrava – TJ Gottwaldov 5:7 (1:2, 1:2, 3:3)

Branky a nahrávky: 12. Tomášek, 28. Richtár, 47. B. Berek (Gelnar), 56. Gelnar (Kurovský), 57. Gelnar - 16. Maršík, 18. Heim, 29. Z. Černý, 31. Z. Černý, 45. Stuchlík (5/4), 54. Maršík (M. Klíma), 59. Heller (5/4). Rozhodčí: K. Svoboda (Brno), Bartík (Brno). Vyloučení: 3:1, navíc Kurovský (VŽKG) na 10 minut. (B. Berek, Matěj, Richtár – Stuchlík). Využití: 0:2. Diváci: 2 000.

TJ VŽKG Ostrava: Mikoláš - M. Berek, Richtár, Kasper, Metelka (od 21. za Kaspera Soukup) - Matěj, Janiurek, Tomášek - B. Berek, Kurovský, Gelnar - Vlach, Grábl, Tesařík. Trenér: Sýkora.

TJ Gottwaldov: Přecechtěl - Heller, Pokorný, B. Kožela, Karlík - Číž, Stuchlík, Heim - Maršík, Klíma, Trtílek - Černý, Kozel, J. Kožela (od 25. min. Vaďura). Trenéři: Matějů a Pantůček.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím archívů (Československý sport, Naše Pravda. Připravil a přepsal: Pavel Janošek