1963 - 1964 Gottwaldov - Litoměřice 1:3

Tohle není pro kardiaky, ani psychicky labilní jedince. Se závěrem soutěže emoce stoupají, nervy jsou přetížené. Hokejisté Gottwaldova po porážce s přímým konkurentem o záchranu 1:3 s Litoměřicemi dál zůstávají na jedenácté sestupové příčce. Pro záchranu potřebují vyhrát poslední dva zápasy a spoléhat na klopýtnutí soupeřů.

Přitom poslední úspěšné výsledky Gottwaldovských vyburcovaly tentokrát i váhající diváky, z nichž mnozí přišli do sportovní haly vůbec poprvé. Před plnými ochozy se od začátku vrhli do boje s velkým elánem a využili všech předností rvavého mládí: rychlosti, bojovnosti, fyzické síly, bruslařské jistoty a jednoduché taktiky. Rychle rozehrávali z obranné třetiny na najíždějící křídelní útočníky a ti pak směřovali přímo k brance a stříleli bez přípravy švihem.

Na špatném ledě (mimochodem letos nejhorším) se prakticky nedalo kombinovat. Technika, odkázaná na kličky a pomalé rozehrávání, byla odsouzena k nezdaru, zejména v první třetině, kdy touš vůbec neklouzal po ledě. Tak byli těžší, robustnější domácí přece jen víc hendikepováni než rychlí a „lehcí“ vojáci. Osobní obrana Dukly po celém kluzišti nedovolovala rozvinutí akcí. A když už se některému z domácích podařilo ujet, skončila akce v rohu kluziště nebo za brankou, a odtamtud se branky obvykle nedávají.

Několik nevyužitých šancí, výtečný výkon Lackého a posléze několik chyb jinak výborných rozhodčích Adamce a dr. Hollého (neodpískali trestné střílení za sražení Heima, druhá branka Houfka padla po přihrávce přes dvě čáry) mají svůj vliv na konečný výsledek.

Je jistě nemilé, že domácí využili pouze jedné ze svých sedmi přesilovek a nepodařilo se jim skórovat ani v pěti proti třem. Naopak se oslabili vyloučením Maršíka na pět minut, které bylo zcela zbytečné a stálo mnoho sil.

Naši hokejisté mají nyní jedinou naději: vyhrát obě zbývající utkání s Chomutovem a VŽKG a čekat na další klopýtnutí Plzně. Nesložitá matematika. V případě rovnosti bodů mluví vzájemný poměr branek s Plzní 16:14 pro Gottwaldov a 15:10 s Duklou Litoměřice.

Tolik čísla, ostatní se odehraje na ledě.

30.kolo: 26. února 1964 TJ Gottwaldov - VTJ Dukla Litoměřice 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 60. B. Kožela (J. Kožela) – 5/4 - 1. Šubr, 29. J. Houfek (Šubr), 44. Janovský (Kocourek). Rozhodčí: Adamec (Praha), dr. Hollý (Bratislava). Vyloučení: 2:8, navíc Maršík (TJG) na 5 minut a Mareš (LTM) na 10 minut (Heim, Trtílek – Bolek 2x, Kocourek 2x, Fryč, Ondřasina, Petr Hejma, Jorde). Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 11 333. Zásahy brankářů: Přecechtěl 26 (8,9,9), Lacký (od 55. min. Trup) 34 (13,7,14).

TJ Gottwaldov: Přecechtěl – P. Pokorný, Heller, B. Kožela, Karlík - Číž, Stuchlík, Heim - Maršík, Klíma, Trtílek - Vaďura, J. Kožela, Černý – Kozel.

VTJ Dukla Litoměřice: Lacký (55. Trup) – Ondřasina, Kocourek, Fryč, Šolc, Bolek - J. Beránek, Šubr, Janovský – J. Houfek, Petr Hejma,Jar. Pokorný – Zahraj, J. Mareš, Jorde.

Autor: Daniel Ostrčilík s využitím archívů (Vladimír Vojta - Naše Pravda). Připravil podklady: Pavel Janošek.