1961/1962 TJ Gottwaldov - Spartak Brno ZJŠ 3:4

Derby to je v dostihovém sportu největší závod. Jeden jediný a s největšími „esy“. Zkrátka utkání sezony těch nejlepších. I nedělní bitva Gottwaldova se Spartakem Brno snesla označení největšího zápasu roku. Domácí vedli už 2:0 a pak i 3:1. Dvě minuty před koncem vstřelil rozhodující gól Tuma na 4:3.

Úvod přinesl mohutný nápor domácího celku a hodně radosti v hledišti. Ve druhé třetině však jedno i druhé pozvolna ochabovalo. Ve 26. snížil na 1:2 Andrýsek, kdy rozhodčí přehlédli postavení mimo hru hned tří hráčů Spartaku.

Soustředěná vůle přinesla Gottwaldovu dvoubrankový náskok a uklidnění. Hosté s pocitem převahy se nijak nenechali deprimovat. Zakládali akce ve velké rychlosti, s níž vnikali do soupeřovy třetiny. Druhá část hry už evidentně vyrovnala síly. Akce ztratily finální fázi. V poslední třetině Gottwaldov ožil, ale druhá část rozhodla.

Další branky visely nad Kolouchovou brankou. Nápor přišel. Stovky diváků byly ochotny odpřisáhnout, že po jedné valné hromadě se kotouč odrazil z branky Spartaku ZJŠ ven, ale rozhodčí v poli i za brankou zůstali chladní.  Další střely jen o kousek minuly Kolouchův prostor, jednou zazvonila horní tyčka, tlak trval - ale branky dávali druzí. Střelecké štěstí se k domácím obrátilo zády a přálo soupeři.

Určité rozdíly z celého průběhu přece jen vyplynuly. Vítězové byli ve všech řadách o poznání vyrovnanější. Nejen bojovnost máme právo žádat od hráčů, ale především produktivitu. Po této stránce neuspokojil výkon první řady, zvláště obou Stuchlíkových druhů. V závěru zápasu se už Stuchlík objevil vedle Heima a Rabertze. Svůj den měli Heller, Černý a i přes čtyři inkasované branky brankář Přecechtěl.

7. kolo: 10. prosince 1962 TJ Gottwaldov - Spartak Brno ZJŠ 3:4 (2:0, 1:2, 0:2)

Branky: 8. Pavelka, 13. Konečný, 27. Heller - 31. a 85. Tůma, 26. Andrýsek, 48. Bábek. Rozhodčí: Stecker - Moravec. Vyloučení: 6:7.

Autor: B. Kabourek