1960/1961 VTŽ Chomutov - TJ Gottwaldov 12:2

„V Chomutově dohrávali s šesti hráči a přáním: UŽ ABY TO SKONČILO!,“ bil do očí titulek regionálního tisku Naše Pravda k porážce 2:12 v Chomutově.

V neděli večer jste asi byli stejně rozčarovaní jako my. Na severu Čech došlo k výsledku, který víc připomíná naše začátky v I. lize, než důstojný závěr. Omlouvat vysokou porážku by nemělo smysl, spíš sluší vysvětlit její příčiny.

Vítězný Chomutov se v posledních zápasech dostal do dobrého tempa. Hráči především zlepšili kombinaci a střelecký důraz. Jejich postup až na osmé místo za Spartak Plzeň je toho logickým důsledkem. Za poslední tři zápasy mají skóre 27:6, které si proti ševcům ještě vylepšili. Také v neděli se všechny zbraně domácích zaskvěly v plném lesku, ostří hostí vydrželo jen první část hry.

Rozhodující byly dvě minuty druhé třetiny, kdy Vyoral inkasoval čtyři branky. Poté už to šlo ráz na ráz a výměna s Barošem v poslední třetině jen zmírnila výprask z holí rozjeté chomutovské mašiny.

Ještě v první třetině měl Gottwaldov čtyři vyložené šance, jenže zůstaly nevyužity a bylo rozhodnuto. Navíc do druhé třetiny nenastoupil Stuchlík, který si obnovil zranění třísla a Bohumil Kožela.

Trenér Nováček tak zbylé tři beky doplňoval Kozlem. Dalšími zraněními jsou po neděli Vaďura a Bezouška.

Tvrdě vedený zápas se rozhodčím Pažoutovi a Malatinskému vymkl z rukou, za celý zápas vyloučil jen čtyři hráče, z toho navíc Bezoušku a Kozla.

Už tak slátaná sestava, se kterou hosté přijeli, doznala s ohledem na zraněné hráče v průběhu zápasu dalších změn. Dohrát takový hokejový maraton 32 zápasů s tím co má trenér Nováček k dispozici, je a bude ještě velký kumšt. Poslední třetinu byl na ledě brankář s pěti spoluhráči, šestý hráč střídal. Ostatní byli buď zranění, nebo otřesení z tvrdých zákroků domácích a na led se jim nechtělo, nebo nemohli při nejmenší vůli zasáhnout.

Vyčerpávající průběh I. ligy by mohl gottwaldovské hokejisty zakalit, aby mohl v příštím roce hrát v druholigové soutěži uznávané sólo. Dojde-li však u zbývajících nezraněných hráčů k vyčerpání do krajností nastupuje místo zakalení nešťastně trapná role statistů. Zítřejší utkání s Litvínovem začíná v 19 hodin.

29. kolo: 5. února 1961 VTŽ Chomutov - TJ Gottwaldov 12:2 (1:1, 7:1, 4:0)

Branky: Volák 3, Černý, Kamiš, Klíma po 2, Cimrman, Novotný, Mašek - Bezouška, Černý. Rozhodčí: Pažout, Malinský. Diváci: 3000.

TJ Gottwaldov: Vyoral (od 37. Baroš) - Bazouška, Matějů, Kožela (Kozel), Heller - Heim, Stuchlík, Černý - Kozel, J. Kožela, Pavelka - Vaďura, Konečný, Karlík. Trenér: Nováček.

VTŽ Chomutov: Weber - Kolář, Chabr, Mojžíš, Bartoš - Kamiš, Hříbal, Novotný - Mašek, Volák, Vysocký - Klíma, Černý, Cimrman. Trenér: Radič.