1960/1961 Litvínov - TJ Gottwaldov 6:1

Snad nás všechny poslední úspěchy v přátelských zápasech naladily do příliš růžové nálady. Snad trochu i podcenili domácí prostředí Litvínova. A tak zpráva o středeční vysoké porážce zapůsobila jako studená sprcha. Ať už je to jak chce, musíme si přiznat, že domácí získali oba body po právu.

Bouřlivé prostředí vytvořilo šest tisíc diváků, kteří stejně jako domácí hráči volali po tvrdé odvetě první porážky v Gottwaldově.

Podařilo se jim to dokonale.

Je třeba se také zmínit ještě o obou rozhodčích, Černém z Karlových Varů a Sláničkovi z Teplic, kteří se v Litvínově cítili „jako doma“.

Nebezpečná hra si vyžádala další oběť. Stal se jí Rabertz, který byl v 8. minutě druhé třetiny napaden Klůcem a s tržnou ránou v blízkosti oka musel do nemocnice. Přestože už nenastoupil, musel trenér Nováček improvizovat a v poslední třetině se na ledě objevily jen dvě útočné řady. Navíc také Heim byl v poslední třetině vážně napaden Hudcem. Byl to tedy víc než ostrý zápas, v němž šlo víc o body než o hokej.

Dvě třetiny byli ševci rovnocenným soupeřem. Ve 3. minutě šli domácí do vedení gólem Valtera, ale Rabertz v 15. minutě vyrovnal. Jenže ve 29. minutě v přesilovce udeřil Klůc a minutu před koncem druhé třetiny zvýšil Valtr na 3:1. V poslední části však ševci otevřeli hru a ve 47. až 49. minutě přišla pohroma v podobě tří branek, o které se podělili dvakrát Valtr a jednou Hudec. Čtvrtá branka znamenala psychologický zlom, který neodvrátilo až ani závěrečné vyrovnání hry a známé „vyložené“ šance poražených. Vyloučeni byli třikrát domácí Hudec a Kýhos (nikoliv Klůc za faul), dvakrát Karlík, B. Kožela, Heller a Bezouška. Přísnější měřítko snesli jen brankář Baroš, zadák Heller, útočník Stuchlík a do zranění Rabertz. Z domácích byl nejlepším hráčem Valter, který nejen výborně přihrával, ale i proměňoval šance.

20. kolo: 4. ledna 1961 SZ Litvínov - TJ Gottwaldov 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky: Valter 3, Hudec, Klůc, Galina - Rabertz. Rozhodčí: Slánička a Černý. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0.

TJ Gottwaldov: Baroš (48. Vyoral) - Heller, B. Kožela, Černý, Bezouška, Matějů - Stuchlík, J. Kožela, Karlík - Rabertz, Heim, Kozel - Konečný, Pavelka. Trenér: Nováček.