Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

1960-1961 Gottwaldov – TJ Spartak Brno ZJŠ 4:3

Před několika dny si brněnský rozhlasový komentátor dovolil doufat, že z tohoto utkání si Brněnští v cestě za záchranou odvezou jistě body. K této podivné logice asi vedla tato „matematika“: pro sestupující Gottwaldov nebude příjemné, aby se ve II. lize objevil eventuálně další aspirant na I. ligu – čili Spartak ZJŠ. I pro Gottwaldov by bylo lepší, kdyby sestoupil Chomutov. A udělá proto všechno... A konečně, otevřeně řečeno, jsou ještě lidé, kteří si představují, že se kromě 60 minut na ledě bude hrát ještě druhá zákulisní hra. V té měli vystupovat peněžní částky se dvěma a třemi nulami...

Jen jedna cesta. Domácím hráčům zbývalo jen jedno: vyhrát. Tím padla podezření všeho druhu, a co víc: vítězství potvrdilo, že zatím co některým jiným mužstvům I. ligy už přešla chuť na lepší umístění, nelze Gottwaldovu upřít upřímnou snahu zanechat po sobě v I. lize trochu víc než dobrý dojem učenlivých žáčků.

„Litvínovské tempo“ přivedlo diváky do varu hned v úvodu zápasu. Brankami Heima a Konečného vedli domácí už v 6. minutě 2:0. Pak ale přišly tři zdařilé útoky brněnského Spartaku, obrana s Vyoralem kapitulovala a hned to bylo 2:3. Jak obíhala ručička hodin, přibývalo i důrazu domácích útočníků, vyloučených Spartakovců, ale toho rozhodujícího, tedy branek, jsme se nedočkali. Plných šest minut (3 vyloučení) hráli domácí ve druhé části v přesilovce bezúspěšně. A zase závěr dovedl udržet dramatickou atmosféru, protože Pavlíkově brance hrozilo nebezpečí mnohem častěji než jeho protějšku. Byl to velký boj, pěkný zápas a zasloužené vítězství domácího mužstva.

Vyoral se dobře rozchytal, z obránců předvedl Heller přehled a B. Kožela s Bezouškou obětavost. Jen Matějů jako by už v nové úloze „otrnulo“. Z útočných řad si povšimneme standardně dobrého výkonu Heima, pak i Stuchlíka a Rabetze (až na sóla). Konečný kromě vlastní úlohy dostal přidáno hlídat Schwacha a s celkem dobrým úspěchem, protože se vždy našel ještě ochotný druhý hlídač, čímž byl nejnebezpečnější hráč Brna uhlídán. Bartošek a Hollý zachovali známou tradici být o poznání přísnější na hosty než na domácí.

K brankám častější vylučování hráčů ZJŠ nevedlo, spíš jen k nervozitě. Na „koupený“ zápas se prodalo 2 763 vstupenek. Jejich majitelé odcházeli s myšlenkou: škoda chlapci, že jste nezačali vyhrávat o něco dřív.

Zdroj: Naše Pravda – B. Kabourek

26. kolo: 25. 1. 1961 TJ Gottwaldov – TJ Spartak Brno ZJŠ 4:3 (2:3, 0:0, 2:0)

Branky: Heim 2, Konečný, Pavelka – Schwach, Zamastil, Klíma. Rozhodčí: Bartošek, Hollý. Vyloučení: 3:5 a navíc hostující Zamastil na 10 minut za urážku rozhodčího (Rabetz 2x, Matějů – Bábek 2x, Pinláček, Schwach, Richter + Zamastil na 10 minut). Využití: 1:1. Diváci: 2 763 platících diváků.

Zpracoval: Pavel Janošek