1960-1961 Dukla Jihlava - Gottwaldov 7:1

Nad druhým jednáním I. ligy se ve středu zavřela opona. A jak to ve správném divadle bývá, přineslo druhé dějství vyostření situace a pro hlediště několik neočekávaných zvratů – zřejmě proto, aby pozornost publika neochabla. Řada teoretických variací a úvah, jak dopadne formování uprostřed tabulky, dostala odpověď. Mezi prvními šesti v tabulce se objevily oddíly, které sem měřeno hokejovým citem právem patří. Podle našeho mínění se k nikomu spravedlnost nezachovala slepě – pořadí vystihuje možnosti a schopnosti mužstev. A nedivili bychom se, kdyby ani konečná tabulka nevypadala jinak.

Jen dvě třetiny vydrželi Gottwaldovští vzdorovat hráčům Dukly. Zase to byla důsledná obranná taktika, opět se spoléhalo jen na jednotlivce, kteří ujížděli jihlavským obráncům. Mnohokrát si už hráči Gottwaldova ověřili, že tento způsob je pro přibrzďování soupeřova brankostroje nejúčinnější.

Taktika aktivní defenzivy se stala pro mužstvo typická. Přinesla ovoce také v prvních čtyřiceti minutách v Jihlavě. První třetina se hrála ve velmi rychlém tempu, ale ani tři sóla Rabetze a jedno Stuchlíkovo nic neznamenala. Vyoral kryl pět vyložených branek. Podobně to vypadalo i ve druhé třetině, jejíž závěr plně patřil hostům. Dvě třetiny trval vyrovnaný nervák.

Jako by dostali kapky, vrhli se vojáci do poslední třetiny s velkou vervou a v 1., 2. a 5. minutě skoncovali s představou, že je výsledek na vážkách. To už to bylo 5:1 a o výsledku rozhodnuto. Převaha domácích vyvrcholila, hrálo se mnohem tvrději, ale ke zranění nedošlo. Hráči Dukly nastoupili výborně připraveni a převyšovali naše hráče bruslařsky.

Ze tří jen dva útoky střídaly v poslední části hry. Velmi slabý den měli Josef Kožela s Kozlem a trenér proto postavil do prvního útoku k Matějů a Stuchlíkovi Konečného, které střídala řada Heim, Rabetz a Karlík. Pochvalu si zaslouží jen Vyoral a Heller.

Zvánovec s Hurychem pískali v mezích zvyklostí, ale přehlíželi tvrdé zákroky Dukly, které z mezí pravidel vybočovaly. Na 5 000 diváků vidělo uskutečnění snu: vítězství svého mužstva a tím zabezpečení jednoho stupínku mezi předními šesti. Jihlava tedy uvidí ještě jednou nejlepších šest. My naopak tu druhou garnituru.

Zdroj: Naše Pravda – Telefonoval Olivík

22. kolo: středa 11. ledna 1961 ASD Dukla Jihlava - TJ Gottwaldov 7:1 (1:0, 1:1, 5:0)

Branky:  6. Čapla (Bezouška vlastní), 26. Klapáč, 41. Klapáč, 42. Šmíd, 45. Neumaier (5/4), 55. Neumaier, 56. Neumaier - 35. Stuchlík. Rozhodčí: Zvánovec, Hurych. Vyloučení: 2:2 (Svojše, Šmíd – Černý, -). Využití: 1:0. Diváci: 5 000 (zdroj: Naše pravda) / 7 000 (zdroj: Rudé právo).

TJ Gottwaldov: Vyoral (Dostál) – Heller, B. Kožela, Bezouška, Černý - Matějů, Stuchlík, J. Kožela, Karlík, Rabetz, Heim, Kozel, Konečný, Bořuta. Trenér: Nováček.

Zpracoval: Pavel Janošek