Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

SK Baťa Zlín 1928-1945.jpgSokol Botostroj Zlín 1948-49.jpg

ZK Baťa Zlín 1945-1948.jpg

Sokol Svit Gottwaldov 1949-1952.jpgSpartak a Jiskra Gottwaldov 1952-1958.jpg

TJ Gottwaldov 1958-1990.jpg

SK Zlín, AC ZPS Zlín 1990-1997.jpg

HC ZPS Barum Zlín 1997-1999.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Hamé 2002-2007.jpg

HC RI Okna Zlín 2007-2009.jpg

 


Sovětský zápisník Ladislava Maršíka: Štědrý den v Čeljabinsku, cirkus i srážka s bagrem

25. 1. 2020

Hokejisté TJG zcestovali v sezoně 1971/1972 přes 12 tisíc kilometrů na území Sovětského svazu, dnešního Ruska. Zrekapitulujeme si nyní pohledem tehdejšího kapitána Ladislava Maršíka nejpodstatnější momenty a postřehy z této velké vánoční desetidenní  cesty.

Na turné po Sibiři a Urale jsme sehráli celkem čtyři zápasy. Ve Sverdlovsku jsme prohráli 2:4, v Novosibirsku 1:7 a Čeljabinsku 2:8 a 5:7, takže ze zájezdu si neodvezli jedinou výhru. Družstva Sverdlovska a Novosibirsku hrají I. ligu a jsou v této soutěži na prvních místech. Čeljabinsk je účastníkem sovětské extraligy a všechny celky hrají skutečně výborný hokej. Navíc jsme hráli až na zahajovací zápas ve Sverdlovsku, kde jsme otevírali novou halu, všechna utkání na otevřených kluzištích při velkých mrazech.

Na zájezdu s námi nebyli z rodinných důvodů Kepák a Vodák, nemohl hrát ani zraněný Heim, Tomaník se zranil hned v prvním a Jiří Králík v úvodu druhého utkání. Celý zájezd pak dochytal Horst Valášek. To však nebylo všechno. Pokorný měl potíže se žaludkem, Josefa Koželu trápily zuby a většina našeho družstva hrála s nachlazením. Dohrávalo tedy skutečné torzo.

Stejně jako v minulých letech jsme se přesvědčili o nesmírné pohostinnosti a přátelství sovětských lidí. Ve Sverdlovsku, Novosibirsku, Čeljabinsku i Moskvě jsme dostali průvodce městem, dvakrát jsme se podívali do velkých závodů, jednou do divadla a několikrát jsme navštívili cirkus, který se nám těší obrovské oblibě. Na kulturu jsme měli vůbec více času než u nás doma. O naše zápasy byl velký zájem, všechna utkání nám pískal bývalý hráč sborné Anatolij Guryčev a dvakrát přenášela střetnutí sovětská televize. Cestovali jsme letadlem a většinou v noci.

Utkání s Traktorem Čeljabinsk se hrálo právě 24. prosince. Hostitelé byli pozorní a po zápase nám připravili stromeček s rybou a šampaňským, stejně jsme ale vzpomínali na domov. Poslední utkání jsme hráli již jen na dvě pětky a pak jsme cestovali zase do vlasti. V Praze jsme přesedli do autobusu TJG, u Brna jsme se pozdě večer srazili s bagrem, naštěstí se nikomu nic nestalo.

V pondělí 9. ledna budeme na oplátku hostit my výborný celek Traktoru Čeljabinsk, který u nás sehraje ještě další tři zápasy. Naši diváci se tak budou moci alespoň přesvědčit o vynikající úrovni sovětských hokejových družstev. Klubové celky jsou skutečně skvělé, mají výborné podmínky a hrají podle toho. Snad nám ta příprava pomůže v závěru letošní ligy.

Ladislav Maršík, kapitán TJ Gottwaldov. Zdroj: Naše Pravda

VÝSLEDKY TURNÉ

Sverdlovsk (Jekatěrinburg) - Gottwaldov 4:2 (2:1, 2:1, 0:0)

Novosibirsk - Gottwaldov 7:1

Traktor Čeljabinsk - Gottwaldov 8:2 (Karlík 2)

Traktor Čeljabinsk - Gottwaldov 7:5

(pozn. bližší informace k dalším zápasům nejsou k dispozici)

Kdo se zúčastnil zájezdu do SSSR?

Brankáři: Králík Jiří, Valášek Horst.

Obránci: Herčko Josef, Svoboda Eduard, Zelenický František, Hanačík Jaroslav, Pokorný Peter, Panák Jozef, Tomaník Antonín.

Útočníci: Kožela Josef, Králík Václav, Maršík Ladislav, Vašek Petr, Přikryl Stanislav, Dolák Tomáš, Heim Karel, Plíhal Antonín. Trenér: Vlastimil Sýkora.