Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

SK Baťa Zlín 1928-1945.jpgSokol Botostroj Zlín 1948-49.jpg

ZK Baťa Zlín 1945-1948.jpg

Sokol Svit Gottwaldov 1949-1952.jpgSpartak a Jiskra Gottwaldov 1952-1958.jpg

TJ Gottwaldov 1958-1990.jpg

SK Zlín, AC ZPS Zlín 1990-1997.jpg

HC ZPS Barum Zlín 1997-1999.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Hamé 2002-2007.jpg

HC RI Okna Zlín 2007-2009.jpg

 


Alpský zápisník: O Werichovi, který hostil ševce plavbou na parníku

30. 7. 2018

Po tažení na sever Švédska a k Baltu v roce 1966 zamířili o rok později hokejisté Gottwaldova na jih do alpských sportovních středisek ve Švýcarsku a Itálii. Zájezd byl zdařilým exportem československého hokeje a dobrou propagací naší tělovýchovy. Ve všech utkáních Gottwaldovští po exhibičním výkonu výrazně zvítězili.

Na výsledky z druhé poloviny zájezdu nás stávka poštovních zaměstnanců přinutila počkat až do návratu výpravy. A tak jsme se teprve v posledních dnech dozvěděli, že v Ortisei vyhráli 12:0, v Cortině 3:1 a v Miláně 9:5. V sedmi vítězných zápasech nastříleli celkem 62 branek, přičemž nejlépe se střelecky dařilo Josefu Koželovi, autorovi deseti branek. Naši brankáři kapitulovali, patnáct krát, většinou ze zdvořilosti k hostitelům a k divákům.

Po sportovní stránce neznamenal zájezd pro naše hokejisty žádné zvláštní zatížení, o to více času jim zbylo na uvolnění nervů po 26. kolech namáhavé ligové soutěže.

Jako protihodnotu za úspěšnou propagaci našeho hokeje si dovezla výprava spoustu dojmů. Už cesta k prvnímu cíli šestnáctidenní trasy byla velmi zajímavá. Pro mnohé z členů výpravy to byly první kroky, které spolehlivě obstaral autobus ČSAD (za celou dobu bez poruchy) do země pohádkových a přírodních krás. Sedmdesátitisícový Lucern patří jako ostatně většina švýcarských měst v Alpách výhradně obchodu, zábavě a sportu. Všechny tyto činnosti se navzájem velmi účelně prolínají k oboustrannému užitku nabídky a poptávky. Pomáhá k tomu i harmonické sladění technických vymožeností dneška s romantikou alpské přírody, moderní stavby architektonicky vkusně včleněné do kouzelné krásy švýcarských Alp.

Prezident hokejového klubu Lugana pan Biller, připomínající svým zjevem vousatého Jana Werricha se projevil jako mimořádný hostitel. Pro majitele několika hotelů a významnou osobnost města nebylo jistě problémem zpříjemnit zde pobyt na maximum, avšak zajistit speciální výlet po jezeře až k italským hranicím parníkem, které jsou v této době mimo provoz, to byla jistě víc než běžná hostitelská pozornost.

Vzorně udržovaná síť dálnic, bezvadné a všestranné služby turistům v těchto oblastech jsou i u nás dobře známy, i když ke škodě věci zůstává jen u toho, že se o nich povídá. Přesto alespoň jedna zajímavost, jiná než ty, o kterých jste už třeba slyšeli.

Po krátkém pobytu v lázeňském hotelu Bernechof měla výprava odcestovat na dva dny k utkání do Lugana. K povinnému a všeobecně očekávanému vyklízení pokojů, běžnému v našich hotelech, však nedošlo. Po dva dny, které nebyly pochopitelně placeny, zůstaly pokoje blokovány, takže je výprava po návratu našla i se svými zavazadly tak, jak je předtím opustila.

K nezapomenutelným zážitkům na cestě do Itálie patří vlastní cesta alpskými průsmyky. Nádherné panoráma horských velikánů, závratě z pohledu do dvousetkilometrových propastí po jedné straně autobusu, bolení za krkem při pozorování skalních masívů na straně protilehlé. Po absolvování jedněch z nejnáročnějších celních formalit švýcarsko-italské hranice v této oblasti nejsou příliš klidné a sousedské, se výprava ocitla na italské straně Alp. Tady se však ukázalo, že hranice nemá naprosto žádný vliv na pohostinnost a přátelství, které v Itálii bylo snad ještě o něco srdečnější.

Nic na tom nezměnila ani vysoká vítězství nad nejlepšími italskými kluby, jejichž trenéry jsou Čechoslováci. V Cortině Robětín, v Miláně Růžička, v Ortisei Liška a v Bolzaně je to Lolek Cetkovský, jehož dosavadní propagace československého hokeje je zcela mimořádná. Po utkání Gottwaldovských věnoval zdejší tisk zápasu víc než polovinu stránky. Ocenil vysokou sportovní úroveň hry, našich hokejistů, byl nadšen jejich exhibicí a dal na základě této praktické ukázky za pravdu trenéru Cetkovskému, který v mnoha diskuzích s místními experty předtím porovnával rozdílnou úroveň československého a italského hokeje.

Jediným náročným utkáním zájezdu bylo střetnutí s mnohonásobným mistrem Itálie, s Cortinou. Nedostatek hokejových kvalit nahradili domácí velmi tvrdou hrou, na kterou doplatil obránce Tománek vyraženými zuby a přeraženou spodní čelistí (jediné zranění zájezdu). Překážkou pro naše útočníky byl i kanadský brankář Simons, který pochytal nemožné a inkasoval teprve ve druhé třetině dvakrát po trefách rychlého Kašťáka. Potřetí ho překonal Trtílek, který na zájezdu patřil rovněž mezi útočníky s přesnou muškou.

Za pobytu švýcarských hokejistů v Gottwaldobě si funkcionáři Ženevy objenávali taxik i k cestě z hotelu do obchodního domu nebo na ZS. K vysvětlení tohoto neobvyklého počínání došlo právě na zájezdu ve Švýcarsku. Když na toulkách městem potkali ojedinělého chodce, byl to vždy někdo z naší výpravy. Švýcaři i stometrovou vzdálenost zdolávají zásadně autem.

No, jiný kraj, jiný mrav.

Při slabších výkonech soupeřů měli naši dostatek možností i prostoru k nejrůznějším technickým fintám a hokejovým trikům, na které v tvrdých ligových bojích není čas. Třeba brankář Horst Valášek nejednou posílil hru v poli, když si vyjel k modré čáře, aby pomohl založit nový útok na soupeřovu branku. V Cortině dokonce využil příležitost k bodyčeku, kterým poslal útočníka soupeře do vlastní klece. Kouzla, která předváděli s pukem naši hráči, zejména Bavor, Kašťák, J. Kožela a další, strhávaly tribuny k bouřlivému potlesku uprostřed hry. Kanadské posily zůstávaly ve stínu ukázek hokejového umění našich.

Většina funkcionářů klubů v obou zemích se netajila také tím, že by se na místě vysloužilých Kanaďanů raději viděla československé hokejisty končící ligovou činnost. Zatím však se prý tato jistě ekonomicky zajímavá poptávka nesetkala s pochopením naší ústřední sekce.

Na stěnách klubovny oddílu ledního hokeje přibylo několik nových vlajek a v kronice byly popsány další listy zajímavostí z úspěšného zahraničního zájezdu. Hokejisté prožili šestnáct pěkných dnů, na které se nedá zapomenout, a navázali řadu nových přátelství. A to jsou nejcennější trofeje od švýcarsko-italských Alp.

Podle vyprávění účastníků zájezdu zaznamenal M. Němec

O dojemném vzpomínání na olympiádu i silničářích

„Na úterý měli gottwaldovští hokejisté připraveno malé překvapení. Hostitelé ze Sv. Mořice pro hráče nachystali „malý“ výlet do okolí. Vystoupil na jednu z nejvyšších hor v okolí města, která je vysoká 3059 metrů. Část cesty absolvovali horskou dráhou, zbytek pak lanovkou. Když vystoupili na vrchol kopce, nevycházeli z údivu. Pohled na okolní zasněžené hory, to bylo něco, co lze velmi těžko popsat. Bylo to senzační.

Druhé překvapení pro účastníky zájezdu připravil sám trenér Vovka Kobranov. Zavedl je na místa, kde před dvaceti lety získalo hokejové mužstvo Československa stříbrné olympijské medaile. V turnaji jsme neprohráli, s vítěznou Kanadou bojovali 0:0 a ta jen lepším brankovým poměrem získala zlato.

„Tam v těch místech,“ ukazoval Kobranov. „Byly sněhové stupně vítězů, na kterých jsme dostávali medaile. Byla to opravdu radostná chvíle,“ řekl nám Kobranov.

A ještě více nás překvapila událost, kterou opět připravili hostitelé. Tuto chvíli připomněli samotnému Vovkovi. Ten měl málem slzy v očích. Naše cesty vedou velmi pěknou horskou krajinou. Co však nás všechny velice překvapilo, je velmi dobrá úprava silnic. Myslím, že naši silničáři by se sem mohli jít něčemu přiučit. Silnice, i když většinou leží ve vysokých nadmořských výškách, jsou neobvykle čisté a lehce sjízdné. Zatím jsme najezdili asi 1500 km, než se vrátíme domů, bude jich podstatně víc.“

Ze Sv. Mořice telefonoval místopředseda klubu, dlouholetý funkcionář Oldřich Ondra

VÝSLEDKY ZÁJEZDU

Příprava: Bolzano - Gottwaldov 3:9

Příprava: Luzern - Gottwaldov 4:11

Příprava: Sv. Mořic - Gottwaldov 2:9

Příprava: Lugano - TJ Gottwaldov 0:9

Příprava: Ortisei - Gottwaldov 0:12

Příprava: Cortina - Gottwaldov 1:3

Příprava: Milán - Gottwaldov 5:9

Podpořte web a pomozte druhým!