Jdi na obsah Jdi na menu

*****HOKEJ, VÝKLADNÍ SKŘÍŇ MĚSTA ZLÍNA*****

Jaroslav Stuchlík st.: "Je pěkné, když má klub svou paměť a je na svou historii hrdý.“

SK Baťa Zlín 1928-1945.jpgSokol Botostroj Zlín 1948-49.jpg

ZK Baťa Zlín 1945-1948.jpg

Sokol Svit Gottwaldov 1949-1952.jpgSpartak a Jiskra Gottwaldov 1952-1958.jpg

TJ Gottwaldov 1958-1990.jpg

SK Zlín, AC ZPS Zlín 1990-1997.jpg

HC ZPS Barum Zlín 1997-1999.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Continental Zlín 2000-2002.jpg

HC Hamé 2002-2007.jpg

HC RI Okna Zlín 2007-2009.jpg

 


Dáánova hokejová abeceda

20. 7. 2008

 Ke každému písmenu abecedy jsem vybral slovo mně nejbližší, nebo příbuzné mé práci. K některým písmenům by se dalo vymyslet i více slov, ale zůstal jsem pouze u jednoho. Přečtete si níže mé názory na některé hráče, kluby, města a věci se kterými se spojuji, nebo naopak rozděluji v názorech, či nesouhlasím s jejich činy a strategií klubů.

 

ALTRICHTER – Martin je především úžasný člověk po povahové stránce, nezkazí žádnou legraci, šprýmař, člověk se s ním nenudí. Zároveň je to kvalitní brankář pro extraligu. Myslím, že jeho kvality jsou zatím nedoceněné. Zlínu vychytal titul, na to se nezapomíná. Prošel mnoha kluby, má plno známých a kontaktů. Rodinný typ člověka.

 

BERAN – Symbol zlínského klubu. Je to dlouholeté logo, které ke zlínskému klubu patří. Mám k němu obrovskou úctu. Úplně mě okouzlila jeho vnitřní síla. To však pochopí jen rozený zlínský fanda. To samé hymna “Beradi duc” Když se rozeznějí zvonky, běhá mi husí kůže po celém těle.

 

CESTA – To slovo má mnoho významů i pro mě. Cesta, ta zlatá pěšina, kterou zdolávalo mnoho hráčů po desetiletí, někteří se jejího konce v roce 2004 ani nedočkali. 75 let od založení klubu se čekalo, než parta bojovníků najde ten správný směr. Pro mnohé to bylo splnění snu, když Mira Okál zvedl ten pohár nad hlavu. Další význam má pro mě osobně cestu, kterou jsem se vydal s tím to webem. Je to dlouhá cesta, ale vím, že jdu správným směrem.

 

ČAJKA – Luděk Čajka, hráč, kterého jsem díky jeho tragickému zranění a následnému úmrtí nepoznal. Proto jsou pro mě veškeré informace, články, fotografie a osobní setkání s jeho dcerou Markétou velmi cenné. Měl jsem možnost navštívit i jeho hrob na lesním hřbitově, byl to pro mě dojemný zážitek.

 

DENÍK – pro někoho obyčejný školní sešit polepený novinovými články, pro mě téměř desetiletá práce na archívu, ze kterého nyní čerpám mnoho informací a údajů. Mají pro mně nesmírnou hodnotu.

 

EMAIL – Komunikační prostředek pomocí, kterého navazuji první kontakt s lidmi kolem hokeje. Používám ho denně. Díky němu jsem již zprostředkoval několik rozhovorů.

 

FANOUŠEK – To je v našich končinách nevyzpytatelný tvor. Když se daří, fandil by jako o život, přestane-li se dařit podle představ, mnoho z nich zanevře na hráče a na klub, na zápasy nechodí, nebo když už přijdou, tak pískají. To je neduh českého národa, jako celku, ne jen zlínských fanoušků, kteří bohužel nejsou žádná výjimka.

 

GOTTWALDOV – Historický název Zlína je pro mně osobně velmi užívaným slovem. Fanoušci ostatních klubů ho používají jako posměšný výraz, mě to však moc směšné nepřipadá. No, co už...

 

HOKEJ – Nejrychlejší kolektivní hra na světě. Zajímá tisíce a diváků, které přívádí k šílenství. Díky hokeji jsem poznal mnoho lidí, měst, najezdil tisíce kilometrů a utratil tisíce a tisíce korun, jen abych zažil nestandartní a neopakovatelné situace, které zažijete pouze s lidmi stejného, nebo podobného zaměření a přesvědčení, jako mám já sám. Kdo nezažil, nepochopí, proč nás všechny spojuje sport, kde se chlapi honí za kusem černé gumy.

 

CHYBA – Lidská vlastnost, které se nikdo občas nevyhne. Chybovat je lidské, důležité je se z každé z nich do budoucna poučit, tak aby se příště neopakovala. I já jsem v soukromém i hokejovém životě udělal chyby, kterých lituji, ale tyto zkušenosti mě pouze posílily. Tak jako každý z nás, i hráč udělá na ledě občas chybu, která rozhodné zápas, jeden moment, který udá směr další budoucnosti. Proto v takových momentech pískot diváků odsuzuji.

 

INTERVIEW – Neboli rozhovor. Díky nim jsem již do této chvíle poznal mnoho lidí a hráčů, které jsem do té doby znal pouze z novin a televize. Každého rozhovoru s hráčem si nesmírně vážím, je to pro mě setkání, na které právě díky zveřejněnému dialogu nezapomenu. Používám různé způsoby zpovídání, ať už to je osobně, přes telefon, nebo e-mail. Mám svůj styl psaní, kde se snažím využít své schopnosti, zkušenosti a fantazii, ale především srdíčko. Hokej však beru čím dál více z odborného hlediska, než-li jen řadový fanoušek.

 

JIHLAVA – Jeden z nejúspěšnějších klubů československé historie, dnes průměrný klub v 1.lize. Jihlavská historie je velice bohatá a zajímavá, proto jsem si i zakoupil knihu popisující jihlavský hokej od prvopočátku s názvem Půl století legendy. Takové kluby by měli hrát nejvyšší soutěž, dnes je však vše závislé na penězích,  jejichž v regionu na Vysočině není mnoho. Stačí to jen na druhou nejvyšší soutěž. I přes tento klub prošlo mnoho zlínských hráčů, proto je organizace Dukly Jihlava pro mně osobně velice zajímavá.

 

KONKURENCE je velice důležitá. Člověk nesmí usnout na vavřínech a dál tvrdě pracovat, jinak za ním čeká x čekatelů, kteří čekají pouze na zaváhání.

 

LIGA -Na světě je mnoho hokejových soutěží, mezi nimi vyčnívá National Hockey Legue (NHL) a rychlým tempem se k ní přibližuje ruská superliga, popřípadě nadnárodní (kontinentální) liga. Já však výhradně sleduji jen českou, případně slovenskou extraligu. Pouze fotografie a informace o bývalých hráčích Zlína čerpám i z jiných i zahraničních klubů z celého světa. Přestože má mnoho záporných vlastností, které tak rádi všichni kritizujeme, rád se pohybuji v realitě, což mi v mém sportovním zaměření naprosto vyhovuje právě naše česká domácí soutěž.

 

MISTŘI – Splnění zlatého snu mnoha generací. Zážitek na celý život, jsem šťastný, že jsem ty okamžiky mohl prožít. Byl to jeden z dnů, kdy mi jinak bylo všechno jedno, hlavně, že jsme vyhráli. :-)

 

NOTEBOOK – Další pracovní pomůcka, bez které se již neobejdu. To samé s ním blízko spojený internet, má každodenní záležitost a vášeň.

 

OKÁL – Mirek Okál, jedna z největších legend celé historie ledního hokeje ve Zlíně. Dříč, bojovník, kapitán, který by se pro úspěch týmu rozkrájel. Především však férový chlap. Miro, byl jsi a stále jsi nejen pro mě, ale pro stovky a tisíce zlínských fanoušků tím největším. Tvá věrnost klubu je úctyhodná a jen tak nebude překonána. Když se loučil v posledním nic neřešícím zápase s Pardubicemi, brečel jsem jak malé dítě. Velice silný a dojemný zážitek. “DĚKUJEM, DĚKUJEM MY TI OČKO DĚKUJEM...” Děkujeme za všechno, pane kapitáne!

 

POHÁR – Pohár pro mistry ligy jsem měl držet v ruce jednou v životě a věřím, že si to ještě alespoň jednou zopakuju a nebudu čekat celých 75 let, jako naši předchůdci. Totéž nepopsatelný okamžik.

 

REKLAMA Bez ní jste úplně ztracení. Bez reklamy, jakoby jste neexistovali. Už chápu ty protivné reklamní pauzy v průběhu celovečerních filmů, které tak rády kazí dojem z celého filmu Když si firma zaplatí, musí pak jít vidět naprosto královsky.

 

ŘEMESLO – Jsem vyučen jako malíř pokojů a jsem za to velice rád a vděčen, přestože to mnohdy nebylo vůbec jednoduché. Mám to za sebou a jsem za to velice rád, že tohle řemeslo alespoň trochu umím.

 

SPARTA – Slušněji řečeno, nemám ji vůbec v lásce. A to je ještě velmi slabý výraz. V mých očích je Sparta Praha, ať už hokejová, či fotbalová velmi nesympatická. Dle mého názoru je to arogantní klub, který si může dělat téměř co chce. Její hráči jsou velice podráždění, pokud se nedaří podle představ, a dávají to svými velmi nesportovními činy hlasitě najevo. Po Vsetínu největší rival. Na vzájemné vyhecované zápasy se vždy těším, mnohdy to v obou táborech bývá ostré, což k tomu podle mně patří, nesmí to však přesáhnout určité hranice.

 

TITUL – První a zároven poslední titul v moci Zlína. Neuvěřitelný pocit zadostiučinění, slast a nekonečná radost a štěstí, které hráči přinesli tolika lidem po celém Zlíně a okolí.

 

ÚSPĚCH – to je velice zavádějící slovo. Pro každý klub je úspěchem něco jiného. Postup z krajského přeboru, udržení se v baráži, postup do čtvrfinále, nebo samotný titul. Já samozřejmě považuji za největší úspěch v dějinách zlínského klubu mistrovský titul v roce 2004 a poté tři stříbra ze sezon 1994/95, 1998/99 a 2004/05. Co se týká mé osoby, za úspěch již považuji takové množství rozhovorů, co jsem již měl možnost napsat, jinak bych byl opatrnější. Nikdy ze sebou nejsem spokojen, vždy by to mohlo být lepší a toho se hodlám držet i nadále.

 

VSETÍN – Největší protivník a soupeř v novodobé historii. Dvakrát Zlínu zkřížil cestu za vytouženým titulem a pokaždé byl úspěšný. Někdejší šestinásobný šampion se svých úspěchů dočkal především pomocí nekalých praktik s penězi tehdejšího mecenáše Romana Zubíka. Už proto jsem v dobách, kdy město figurovalo na extraligové mapě, tento klub nenáviděl. Přesto jsem za kopcem Sirakovem našel několik lidí, se kterými máme sice rozdílné názory, přesto dokážeme vést zajímavou debatu. Dnes druholigový klub začíná na zelené louce a přestože si to mnoho znás nechce přiznat, rádi je zase uvidíme v extralize, abychom mohli opět svádět ty nekonečné souboje s “Vesany” na ledě i v hledišti nabitých stadionů.

 

WEB – Momentálně můj smysl života. Je to moje hračka, které věnuji všechen můj čas, třebaže je to kolikrát na škodu. Neustále mám obrovskou chuť jej zdokonalovat a zlepšovat se ve všem co mě baví a naplňuje můj momentálně pestrý život. Podotýkám, to není jen sezení u noteboku a psaní, je to mnoho práce kolem, což si mnoho z vás nedokáže ani představit.

 

ZLÍN – Město, kde jsem se narodil a kde nyní žiji. Téměř celý život jsem prožil právě zde a jsem hrdý na to, že pocházím právě odtud. Poznal jsem i jiné města, jiné kraje a zvyky a právě Zlín v tomto směru u mě vede na plné čáře. Jsem patriot a nic na tom nehodlám měnit.

 

ŽÍZEŇ – Pocit žízně je úmorný a úžasný zároveň. Ten pocit, kdy si můžeš dopřát vychlazené orosené pivko s mohutnou pěnou napovrchu je naprosto neodolatelný...:-)

 

www.daan.estranky.cz                                                                           Dáán

 

Náhledy fotografií ze složky Já Dáán